„Królewna Śnieżka i Łowca” - recenzja

Autor: Katarzyna Zawadzka Redaktor: Motyl

Dodane: 25-07-2014 10:16 ()


"Lustereczko powiedz przecie, kto najgorzej gra na świecie?"

Czy można bardziej zniszczyć bajkę, niż zrobiono to w „Alicji w Krainie Czarów” w reżyserii Tima Bartona? Myślałam, że nie. Dzisiaj zrozumiałam, że można… „Królewna Śnieżka” to przepiękna bajka braci Grimm. Znają ją właściwie wszyscy, chodź niekoniecznie w oryginalnej wersji. Myślę jednak, że wersji przedstawionej w „Królewnie Śnieżce i Łowcy”, nie zna nikt i moim zdaniem, nie przypadnie ona nikomu do gustu.

Mroczne filmy to od jakiegoś czasu norma, dlatego wcale nie dziwi mnie, że kolejny jest utrzymany w tej konwencji. Trzeba przyznać, że pod względem efektów specjalnych i ogólnie efektów, jest on zrobiony wspaniale. Mamy ciekawe rozwiązania w wersji 2D, co warto podkreślić, bo ostatnio wszystko jest w 3D. Jednak są to jedne z nielicznych plusów całego filmu. Zmienianie tak znanej baśni jest bardzo ryzykowne. Szczególnie że niecałe dwa miesiące wcześniej, wyszedł film „Mirror Mirror”, który przypomniał nam, jaka to wspaniała bajka. Tym bardziej zdziwiło mnie, że do kin wchodzi kolejny film o Królewnie Śnieżce, zastanawiałam się, co mogą zrobić scenarzyści, żeby jakoś odróżnić te dwie produkcje.

Cała fabuła oscyluje wokół kobiecej zazdrości. Zła królowa, dla której najważniejsza jest uroda, okręca sobie sprawiedliwego króla wokół palca, tylko po to, żeby bez wahania go uśmiercić. Ale czego się nie robi dlatego, żeby zostać na zawsze piękną i młodą? Okazuje się, że jest sposób na urodę: serce bladej dziewczyny o kruczoczarnych włosach. Królowa wysyła Łowcę, żeby znalazł Śnieżkę, a on...no właśnie...on nie wydaje jej królowej. Dlaczego? Bo jest cudownym człowiekiem, dla którego ważne jest życie innych ludzi.

Tworząc film oparty na bajce i skierowany do starszej publiczności niż dzieciaki ze Szkoły Podstawowej, nie można się sztywno trzymać cukierkowej wersji. Tę myśl na pewno wzięli sobie głęboko do serca scenarzyści: Evan DaughertyHossein Amini, John Lee Hancock oraz reżyser. Postanowili wziąć motywy ze wszystkich znanych filmów dla młodzieży i stworzyć z nich jedno dzieło. W ten sposób ostatnia bitwa kojarzy się jednoznacznie z „Narnią”, kiedy to Piotr (William Moseley), notabene na takim samym koniu jak Kristen Stewart, atakował armię Królowej Śniegu, tak jak ona atakowała zamek Królowej Ravenny (Charlize Theron). Nie wiadomo, po co w pewnym momencie pojawił się dziwny Jeleń, którego rola miała być chyba równie ważna, jak Aslana w „Narnii”. Początkowa bitwa kojarzyła się widzom z „Władcą Pierścieni”, do tego stopnia, że na sali słyszałam, jak rozmawiają o zabijaniu Orków i tytułowym pierścieniu, który zaraz powinien się pojawić.

Mieszanie wątków i wprowadzanie różnych niepotrzebnych postaci sprawiło, że film był miejscami nużący. A przede wszystkim przekombinowany. Za dużo chciano na raz. Widać w nim też brak doświadczenia reżysera. Akcenty rozłożone są bardzo nierównomiernie, dlatego bardzo trudno jest wytrzymać te dwie godziny na sali kinowej. Oczywiście oglądalność mieli zapewnioną od początku. Zatrudnienie takich gwiazd jak Chris Hemsworth, którego osobiście uwielbiam, czy Charlize Theron i oczywiście najbardziej przyciągającą „Zmierzchową” młodzież: Kristen Steward, od początku gwarantowało zysk. Szkoda tylko, że nie przemyśleli tego wyboru.

Oglądanie przez dwie godziny jednej miny Kristen Stewart i tych jej otwartych wiecznie ust, naprawdę nie jest wciągające. Szczególnie kiedy jej twarz powinna coś wyrażać. Trzeba jednak przyznać, że prawdziwe gwiazdy spisały się naprawdę dobrze, choć nie były w stanie uratować tej produkcji. Charlize Theron sama podkreślała w wywiadach, że bardzo chciała zagrać czarny charakter i było to widać. W roli złej królowej czuła się i wyglądała naprawdę wspaniale. Byłam pod wrażeniem emocji, jakie wyzwala, szczególnie w odniesieniu do niewyzwalającej żadnych emocji Kristen ‘wiecznie otwarte usta’ Stewart. Niezgorzej spisywał się tytułowy Łowca (Chris Hemsworth). Choć zupełnie nie rozumiem, pomysłu jakoby on miał być z Królewną Śnieżką. Jeśli mieli taki pomysł, mogli wybrać starszą aktorkę lub młodszego aktora.

Pod koniec filmu cała publiczność śmiała się nawet z bardzo poważnych scen. Jeśli potraktować ten film w kategorii pastiszu baśni, to jest on naprawdę świetny. Gdyby nie muzyka, która bardzo mi się podobał i Chris Hemsworth w roli Łowcy film nie dostałby ode mnie więcej niż 1, ale ze względu na niego i muzykę oceniam go na 3. Producenci już zapowiedzieli drugą część, zobaczymy, czy i tym razem tyle ludzi przyciągnie nieumiejąca grać Stewart. 

Ocena: 3/10

Tytuł: "Królewna Śnieżka i Łowca" 

Reżyseria: Rupert Sanders

Scenariusz: Hossein Amini, Evan Daugherty, John Lee Hancock

Obsada:

 • Kristen Stewart
 • Chris Hemsworth
 • Charlize Theron
 • Sam Claflin
 • Sam Spruell
 • Ian McShane
 • Bob Hoskins
 • Ray Winstone
 • Nick Frost
 • Eddie Marsan
 • Toby Jones

Muzyka: James Newton Howard

Zdjęcia: Greig Fraser

Montaż: Conrad Buff IV, Neil Smith

Scenografia: Dominic Watkins

Kostiumy: Colleen Atwood

Czas trwania: 127 minut


comments powered by Disqus