Chiny zdobędą Księżyc

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 16-03-2007 22:58 ()


Wskutek niedoinwestowania amerykańskiego programu kosmicznego, Chiny wyślą swoich pierwszych kosmonautów na Księżyc, zanim Stany Zjednoczone tam powrócą - powiedział administrator NASA Michael Griffin podczas przesłuchań przed Komisją ds. Nauki i Technologii Izby Reprezentantów.

Oświadczył on też, że Chiny są w stanie w ciągu najbliższych dziesięciu lat wysłać na Księżyc kosmonautów, którzy wylądują tam i powrócą na Ziemię, podobnie jak amerykańscy astronauci na statkach Apollo w latach 1969-1973. Przy obecnym i planowanym budżecie NASA - dodał Griffin - USA będą mogły wznowić loty załogowe na Księżyc najwcześniej za 19 lat. Poinformował, że przy realizacji chińskiego programu kosmicznego pracuje 200 tysięcy ludzi, podczas gdy amerykańskiego - około 75 tysięcy.

 

Tymczasem program kosmiczny Chin zakłada spacer po Księżycu w 2024. Program rozpocznie się najwcześniej w 2007 roku, to Chiny mają uruchomić i umieszcić na orbicie satelitę (marzec lub kwiecień), a następnie będą eksplorować powierzchnię Księżyca. "Chiny już teraz są w posiadaniu technologii, materiałów oraz siły ekonomicznej, aby odbyć lot załogowy na Księżyc" - twierdzi pekińska gazeta Wen Wei Po.

W 2003 Chiny stały się trzecim państwem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i ZSRR, który wyniósł człowieka w przestrzeń kosmiczną we własnej rakiecie. W październiku 2005 Chiny wysłały dwóch swoich ludzi na orbitę.

 

Źródła: wikinews.org & wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...