Pierwsze w historii wybory via Internet

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 05-03-2007 11:37 ()


W niedzielę w Estonii odbyły się wybory parlamentarne, podczas których, po raz pierwszy w historii świata, można było głosować za pomocą Internetu.

Z tego sposobu skorzystało ponad 30 tys. wyborców czyli prawie 3 proc. uprawnionych do głosowania.

Drogą elektroniczną mogli głosować nie tylko Estończycy mieszkający w ojczystym kraju, lecz również ci, którzy mieszkając w innych państwach, posiadają czynne prawo wyborcze w Estonii. Wg wstępnych danych drogą elektroniczną nadeszły głosy z 40 krajów. Estończycy głosowali w ten sposób w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy, ale walory tego systemu mieli okazję poznać już w roku 2005. Wówczas wypróbowano go w wyborach samorządowych. Skorzystało z niego ok. 9 tys. osób. 

Wprowadzenia głosowania internetowego w Estonii było możliwe dzięki temu, że w tym niewielkim kraju istnieje bardzo dobrze działający system indywidualnych elektronicznych kart identyfikacyjnych. Używa się ich np. jako biletów elektronicznych w środkach transportu, służą też jako karty biblioteczne, dowody tożsamości. Do oddania głosu przez Internet konieczna jest właśnie taka karta i czytnik. Z początku wydawało się, że drogą elektroniczną będą głosować głównie ludzie młodzi. Tymczasem okazuje się, że wyborcy korzystający z Internetu reprezentują w równym stopniu wszystkie grupy wiekowe i jest wśród nich tyle samo kobiet co mężczyzn. Wg ocen obserwatorów, wprowadzenie głosowania elektronicznego wpłynęło pozytywnie na frekwencję wyborczą.

Szacuje się, że co najmniej jedna szósta wyborców nie mając głosowania drogą elektroniczną, pozostałaby w domach.

 

 

Źródło: TVP


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...