Jak uniknąć śmiercionośnej asteroidy?

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 01-03-2007 13:49 ()


Nie istnieje żadne międzynarodowe porozumienie w przypadku pojawienia się obiektu z kosmosu, który bylby zagrożeniem dla całej kuli ziemskiej. Amerykanie proponują podpisanie traktatu w ramach ONZ - już w 2009 roku.

Problem przestał być teoretyczny 23 grudnia 2004 roku, gdy Centrum Obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi (Near Earth Object Program Office) ogłosiło, że do naszej planety zbliża się obiekt o średnicy 400 metrów - 99942 Apophis.

 

Okrąża Słońce w ciągu 323 dni. W 2029 roku minie nas w odległości zaledwie 30 tys. kilometrów.

 

 

Astronomowie szacują, że około 20 tys. obiektów o średnicy ponad 140 metrów, krążących w pobliżu Ziemi, czeka na odkrycie. Jeśli teleskop wykrywa potencjalnie niebezpieczny obiekt, rozpoczyna się powolna naukowa procedura potwierdzania pierwszej obserwacji. Badacze muszą dokładnie obliczyć trajektorię asteroidy, a to wymaga czasu.

 

Na razie jedynie NASA rutynowo śledzi potencjalnie niebezpieczne obiekty. Dotychczas doliczono się 703. Do roku 2020 NASA chce skatalogować 90 proc. tego rodzaju obiektów.

 

Wszystkie uzyskane dane przekazywane są do Centrum Obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi. Ale nie ma ono żadnych środków, których można i trzeba użyć w razie realnego niebezpieczeństwa. Brak odpowiedzi na zagrożenie może skutkować nawet zninięciem życia z naszej planety.

Mimo różnych pomysłów i koncepcji, nic nie wydaje się być skutecznym przeciwdziałaniem zagrożeniu. Być może więc amerykański pomysł będzie pierwszym krokiem do poważnego zajęcią się tą niepokojącą kwestią i znalezienie odpowiedniego remedium.

 

 

Źródło: www.rzeczpospolita.pl

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...