"Lód" na deskach teatru

Autor: Teatr Provisorium Redaktor: Anka

Dodane: 11-09-2013 17:18 ()


Już 22 września br. o godz. 19 na deskach Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się premiera sztuki opartej na powieści Jacka Dukaja - „Lód”.

 

Za adaptację i reżyserię odpowiedzialny jest szef teatru, Janusz Opryński. Obsada: Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski, Martyna Kowalik, Eliza Borowska, Zbigniew Dziduch, Paweł Pabisiak, Karolina Porcari, Jacek Brzeziński, Marek Żerański, Romuald Krężel i Anastazja Bernad.

 

 

„Po ‚Braciach Karamazow’ było nam żal opuścić przestrzenie wielkich dialogów, znaczących sporów o kształt świata, dlatego też sięgnęliśmy po wielką współczesną narrację, po powieść Jacka Dukaja ‚Lód’. Fascynująca proza, skrząca się od błyskotliwych dialogów gdzieś pomiędzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego. Jacek Dukaj podąża za obłąkaną myślą Tadeusza Kotarbińskiego ‘by przeszłość odmienić’, tak opowiadając nam nową historię” – tłumaczy intencje stojące za przekładem powieści na język teatru reżyser sztuki Janusz Opryński.

 

 

Nominowana w 2008 roku do Nagrody Literackiej Nike ponad 1000-stronicowa powieść Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Na świecie pojawiły się dziwne anioły mrozu nazywane lutymi, które spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi. Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa: liedniaków – tych, którzy są za zamrożeniem, i ottiepielników – tych, którzy chcą odmrozić świat. Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie…

 

Informacje na temat biletów znajdziecie w tym miejscu.


comments powered by Disqus