Wystawa SPLASH. Inna strona komiksu

Autor: MiTo Redaktor: Raven

Dodane: 11-09-2013 08:12 ()


W dniu 17 września o godz. 20:00 w MiTo w Warszawie (ul. Waryńskiego 28) zostanie otwarta wystawa oryginalnych plansz komiksowych z oferty wirtualnej galerii ArtComics. Wystawa potrwa do 28 września.

Splash to pierwsza strona komiksu zaraz po okładce. To też starannie i ręcznie wykonana makieta, w jednym jedynym egzemplarzu, z której powstają drukarskie nakłady komiksu. Oryginalne prace amerykańskich autorów między innymi z Marvela i DC będzie można oglądać w MiTo.

Splash to pierwsza strona komiksu, zapowiadająca świat wyobrażony w słowie i rysunku, obiecująca spełnienie ukrytych pragnień. Splash to prawdziwe arché komiksu – źródło, które staje się zasadą rządzącą jego poetyką. Splash to onomatopeja brutalnego i nieoczekiwanego wejścia w całkiem nową przestrzeń, odgłos eksplozji, która nigdy nie jest totalna demolką, lecz zwiastunem nowego życia, nie niszczy tego, co napotyka na swej drodze, lecz rozpływa się wszędzie wokół.

Pierwsza strona komiksu to zarazem inna strona komiksu, to sztuka w czystej postaci – rysunku, słowa, koloru, typografii, notatek, uwag, poprawek, wejście w sam środek myśli i zdarzeń. Prawdziwe wyzwanie dla artysty, który pragnie zapisać w języku plastyki całą opowieść jednocześnie pozostawiająć ją w niedopowiedzeniu, w suspensie, i robi to na tej jednej stronie, ale i jakby szeptem na stronie, zdradzając przy tym to, co zdarzy się niebawem.

Na wystawie SPLASH. Inna strona komiksu zobaczymy oryginalne rysunki (ołówkiem i tuszem) będące niezwykle ciekawym, autorskim wyborem dorobku amerykańskich twórców. Wśród nich znajdziemy m.in. ikonę światowego komiksu – Supermana oraz … jego dziewczynę Lois Lane. Prace wybrane na wystawę pochodzą z kolekcji ArtKomiks.pl.


comments powered by Disqus