Jutro (nie) będzie lepiej?

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 17-02-2007 19:25 ()


Wśród młodzieży 17 krajów młodzi Polacy znaleźli się dopiero na 12. miejscu, opracowanego w Sztokholmie rankingu na temat optymizmu co do swej przyszłości. Największymi optymistami, wierzącymi w swe możliwości, okazali się Duńczycy i Finowie, a największymi pesymistami - ich chińscy rówieśnicy.

Szwedzkie centrum badawcze Kairos Future AB przeprowadziło badania w 17 państwach, zadając w każdym z nich pytania tysiącu kobiet i mężczyzn w wieku 17-29 lat. Pytania ankiety dotyczyły poczucia szczęścia, bezpieczeństwa, realności planów życiowych itp. Cztery pytania dotyczyły dróg do zawodowej kariery: "By ją osiągnąć muszę:

a - dobrze wyglądać,

b - chwytać wszelkie pojawiające się szanse,

c - ciężko pracować,

d - znać odpowiednich ludzi".

Niemal 10% Duńczyków uznało, że konieczny jest dobry wygląd, natomiast 51% za najważniejszy element wskazało ciężką pracę. 34% uważa, że konieczne jest chwytanie wszelkich szans, a 29%, że głównie liczą się znajomości. Największą wagę do tego elementu kariery przywiązuje aż 78% Chińczyków, prawie 63% Estończyków, 58% Rosjan, 52% Hiszpanów i 51% Polaków.

Jak wynika z sondażu, większość młodych Polaków uważa, że w karierze zawodowej pomaga też dobry wygląd. Sądzi tak ponad 55% ankietowanych Polaków. W tym poglądzie wyprzedzają ich Hindusi, Rosjanie, Chińczycy. Ci ostatni twierdzą, że wygląd jest nawet ważniejszy od ciężkiej pracy. Najmniej wagi do wyglądu przywiązują Duńczycy - poniżej 10% - a na drugim miejscu są Francuzi - 11%.

Młodzi Amerykanie natomiast uznają ciężką pracę za główny czynnik kariery. 76% z nich stawia ją na pierwszym miejscu. Za Amerykanami są Chińczycy - 73%, oraz Brytyjczycy - 66%. 58% Polaków myśli podobnie. Jednak ciężki wysiłek jako główny czynnik kariery wyżej od Polaków cenią Norwegowie, Tajwańczycy, Włosi, Hindusi, Hiszpanie, Estończycy i Rosjanie. O jeden zaledwie procent wyprzedzają też Polaków Szwedzi. W tyle zostają, jako mniej ceniący funkcję ciężkiej pracy, Niemcy, Francuzi, Japończycy, Finowie i Duńczycy.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...