Wystawa TADEUSZ BARANOWSKI. POWRÓT

Autor: Dariusz Cybulski Redaktor: Motyl

Dodane: 06-04-2013 11:09 ()


Serdecznie zapraszamy na wystawę: TADEUSZ BARANOWSKI. POWRÓT. Od 18 maja godziny 20:00 do 1 czerwca godziny 18:00, w Soho Factory, hala nr. 19, ul. Mińska 25, Warszawa.

Wernisaż 18.05.2013. godz. 20:00

 

Tadeusz Baranowski, ur. 1945, absolwent warszawskiej ASP jest obecnie czynnym malarzem. Debiutował w latach siedemdziesiątych wielkoformatowymi, abstrakcyjnymi obrazami, które pokazywane były na prestiżowych wystawach w Polsce i za granicą. Dzieła artysty kupowały wówczas takie instytucje jak Zachęta, Teatr Studio oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Oprócz malarstwa Tadeusz Baranowski zajmował się grafiką użytkową oraz twórczością dla dzieci. Tworzył oryginalne, autorskie komiksy (m.in. „Antresolka Profesorka Nerwosolka“ „Skąd się bierze woda sodowa“, czy „Podróż smokiem Diplodokiem“) charakteryzujące się surrealistycznym humorem, które do dziś cieszą się zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Właśnie za twórczość dla dzieci został odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego medalem „Gloria Artis“.

Po kilkudziesięciu latach pracy w prasie nastąpił przełom. Artysta postanowił ostatecznie zerwać z grafiką na rzecz swej największej pasji - malarstwa. W tym celu wyprowadził się na Mazury i rozpoczął powrót do swych artystycznych korzeni. Jego twórczość ewoluowała kolorystycznie; wczesne „ciemne“ i wręcz brutalne obrazy, zastąpiły płótna utrzymane w jaśniejszej tonacji o bogatszej palecie barwnej. Tadeusz Baranowski stworzył własną technikę malarską wykorzystującą różnorodne materiały i pozwalającą na konstruowanie prac bliskich płaskorzeźbie. Elementy organiczne zostały splątane siecią chimerycznych struktur, wyrywających się poza ramy obrazu. Zmieniał się również jego sposób narracji – od elementów związanych ze światem natury, ku całkowitej nonfiguratywnej abstracji, w której środkiem sprawczym pozostaje chaos.

Ten zaskakujący powrót do malarstwa pokazuje, nieczęstą u dojrzałych artystów, odwagę ciągłego stawiania sobie nowych pytań i poszukiwania odpowiedzi przy pomocy jedynego akceptowanego przez siebie medium – malarstwa.

Organizator: Tadeusz Baranowski i Przyjaciele wraz z Soho Factory

Kurator: Magdalena Linke 


comments powered by Disqus