Globalne ocieplenie postępuje

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 21-01-2007 19:44 ()


Skutki globalnego ocieplenia wywołanego przez emisję gazów powodujących tzw. efekt cieplarniany będą bardziej niszczycielskie i dadzą o sobie znać szybciej, niż dotychczas sądzono - twierdzi raport Intergovernmental Panel on Climate Change.

Eksperci uważają, iż średnia temperatura roczna do 2100 roku wzrośnie o co najmniej trzy stopnie Celsjusza, jeśli emisja dwutlenku węgla nie zostanie ograniczona.W wyniku rosnącej emisji gazów cieplarnianych średnia roczna temperatura od połowy XX wieku podniosła się o 0,6 stopnia Celsjusza. Uczeni sądzą, iż emisja dwutlenku węgla jest niedaleka punktu, po przekroczeniu którego zmiany klimatyczne staną się nieodwracalne.

Naukowcy ostrzegają, iż sztormowa pogoda będzie częściej dawała się we znaki, poziom mórz w ciągu najbliższych 100 lat podniesie się o mniej więcej 0,5 metra, śnieg zniknie z wyjątkiem najwyższych partii gór, powiększy się obszar pustyń, a oceany staną się zakwaszone, co spowoduje zniszczenie raf koralowych i atoli.

Zmiany klimatyczne będą miały katastrofalne skutki dla milionów ludzi, zwłaszcza żyjących na tropikalnych terenach nizinnych. Migracje ludności będą miały konsekwencje ekonomiczne nawet dla krajów zamożnych.

Raport wskazuje m.in. na to, iż 12 na ostatnich 13 lat było najcieplejszych od czasu, gdy zaczęto gromadzić dane, temperatury oceanów wzrosły nawet na dużych głębokościach, obszar permanentnie pokryty lodem zmniejszył się na obu półkulach, poziom mórz podnosi się w tempie co najmniej dwóch milimetrów rocznie, zaś zimne dni są coraz rzadsze, podczas gdy gorące dni, upalne noce i fale spiekoty przytrafiają się coraz częściej.

 

 

Źródło: www.onet.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...