New Horizons zbliża się do Jowisza

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 19-01-2007 17:44 ()


Dokładnie rok temu sonda New Horizons rozpoczęła swój lot w kierunku Plutona. Co prawda w międzyczasie jej cel stracił swój status planety, ale to oczywiście nie zmieniło wpłynęło w żaden sposób na planowany przebieg misji. Nadzorujący ją inżynierowie z NASA właśnie przygotowują się do spotkania z Jowiszem.

28 lutego New Horizons przeleci 2.3 mln kilometrów od Jowisza. Dzięki temu manewrowi sonda zyska dodatkową prędkość, co pozwoli skrócić czas podróży na Pluton - którego osiągnięcie planowanej jest na 2015 rok. Potem sonda poleci dalej, badając obrzeża Układu Słonecznego.

W trakcie przelotu planowane jest przeprowadzenie wielu pomiarów i obserwacji - New Horizons jest bowiem pierwszym statkiem kosmicznym, znajduje się w pobliżu Jowisza od zakończenia misji Galileo. Okazja do nowych badań przydaży się dopiero w 2016 roku, kiedy do planety dotrze nowa sonda NASA Juno.

Trasa przelotu sondy New Horizons

Zdjęcie zrobione przez New Horizons 11 dni temu, z odległości 81 mln kilometrów od planety. Widać wyraźnie Wielką Czerwoną Plamę oraz jeden z wielu księżyców Jowisza, Io.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...