Pierwsi Europejczycy mieszkali nad Donem

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 15-01-2007 00:42 ()


Nie na terenach dzisiejszej Grecji, lecz na dalekich równinach Rosji nasi przodkowie pojawili się po raz pierwszy na kontynencie europejskim. Prawdopodobnie dlatego, że znaleźli tam dogodne warunki do życia i potrafili się w krótkim czasie przystosować do klimatu.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk oraz University of Colorado w miejscowości Kostienki, nieopodal Woroneża nad Donem. Miejsce to, położone mniej więcej 400 kilometrów na południe od Moskwy jest doskonale znane wszystkim archeologom i antropologom. Właśnie tutaj, pod koniec ubiegłego wieku, znaleziono zbiór kilkudziesięciu figurek przedstawiających krągłe, nieco pękate kobiety zwane paleolitycznymi Wenus. Wyrzeźbiono je z wapienia lub kości mamuta. Pochodzą sprzed ok. 24 tys. lat. Oprócz nich, w Kostienkach archeolodzy odkopali też m.in. szczątki naszych przodków sprzed ok. 30 tys. lat. 

Znaleziska pochodzą sprzed 45 tys. lat. To bez wątpienia najstarsze ślady pobytu homo sapiens na terenie kontynentu europejskiego. Oznacza to, że homo sapiens skolonizował Europę od wschodu, przekraczając góry Kaukazu i wędrując w kierunku dzisiejszej Rosji, zamiast od południa, czyli Bliskiego Wschodu i Półwyspu Anatolijskiego.

 

 

Źródło: www.dziennik.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...