Komputery szybsze od światła

Autor: Spider Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 08-12-2011 12:03 ()


{obrazek http://img843.imageshack.us/img843/5351/quantumentanglement.gif} Dzięki polskim naukowcom i ich odkryciom w dziedzinie fizyki kwantowej będzie możliwe stworzenie komputerów i urządzeń telekomunikacyjnych przekazujących informacje z prędkością większą od prędkości światła. 

W październiku br. grupa polskich naukowców opisała nowy sposób na sprawdzenie, czy dwie cząsteczki są ze sobą kwantowo splątane. Dzisiaj technika ta jest już w użytku w laboratoriach na całym świecie i została wykorzystana do potwierdzenia najnowszego odkrycia. 

Polacy w swojej pracy wyjaśnili też na czym polega splątanie kwantowe. Jest to technika pozwalająca połączyć ze sobą dwie cząsteczki. Na skutek takiego splecenia oba elementy, choć nie są w żaden sposób połączone, uzyskują takie same właściwości fizyczne, jak np. moment pędu, spin elektronowy czy polaryzację. Dzięki temu powiązaniu stają się od siebie zależne. To znaczy, że gdy zmieniamy jakąś właściwość jednej cząsteczki, to druga również odczuje tą zmianę. 

Eksperyment jest bardzo ważny, ponieważ może znacznie usprawnić procesy komunikowania się. Naukowcy planują umieszczać splątane kwantowo obiekty w małych komputerach. Gdy więc będziemy wpisywać wiadomość na jednym z urządzeń, automatycznie będzie się ona pojawiała na drugim. Oznacza to, że będzie można przesyłać informacje natychmiast, czyli z prędkością szybszą niż prędkość światła. 

 

Źródło: odkrywcy.pl 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...