Wieczór celtycki w Katowicach

Autor: Informacja Prasowa Redaktor: Levir

Dodane: 11-11-2011 18:29 ()


Pod koniec listopada w Katowicach odbędzie się magiczny wieczór celtycki organizowany przez Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej.

 

 

Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej w Katowicach i Serwis Paradoks zapraszają na Wieczór Celtycki, który odbędzie się 25 listopada 2011r. w Gościńcu Stajnia w Katowicach.

 

Gwiazdą wieczoru będzie harfiarka Barbara Karlik, supportować ją będzie zespół Czarny Świerszcz. Oprócz koncertu odbędzie się także dyskusja nt. średniowiecznych wierzeń, pogaństwa, wyrobu broni białej oraz rękodzieła.

 

W czasie imprezy będzie można obejrzeć ręcznie robione przedmioty wykonywane metodą średniowieczną. Do kupienia również będą płyty Barbary Karlik.

 

Początek imprezy o godz. 19:00 (wstęp od 18:00. Serwis Paradoks został patronem medialnym tego wydarzenia.

STRONA ORGANIZATORA

STRONA IMPREZY

 

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------

 

Barbara Karlik - Na harfie gra od 2001 roku, ucząc się z książek i na warsztatach od Ann Heymann, Siobhán Armstrong, Javiera Sainz, Paula Dooley i Andrew Lawrence Kinga. Zawsze chciała grać na harfie. Kiedy rozpoczęła współpracę z zespołem muzyki celtyckiej Ould Land jej marzenia nabrały realniejszych kształtów. Kiedy, szukając wśród stron internetowych sklepów i rzemieślników, zobaczyła harfy o metalowych strunach – przepadła. Dźwięk takich strun zawsze bardziej jej odpowiadały w gitarze, postanowiła zatem taki właśnie instrument nabyć. Dzięki pomocy Roberta Parry w 2001 roku kupiła swą pierwszą harfę – Shirkę (Limerick Lap Harp z firmy Musicmakers Kits) i po złożeniu jej u poznańskiego lutnika Mirosława Barana zaczęła uczyć się wydawać z niej dźwięki.

Jej pierwszym przewodnikiem była książka Ann Heymann “Gaelic Harpers First tunes”. Po trzech latach samodzielnej pracy z książką udało jej się nawiązać kontakt z założycielką Historical Harp Society of Ireland – Siobhán Armstrong. Wyjazd do Irlandii dał jej całkowicie nowe możliwości, najpierw długiej lekcji u Siobhán, później już uczestnictwa w letniej szkole harfy Scoil na gCláirseach w Kilkenny. Tam uczyła się od Siobhán Armstrong, Ann Heymann, Javiera Sainz, Paula Dooley, Andrew Lawrence Kinga i wzbogaciła swoją biblioteczkę o “Coupled hands for harpers”. Wiadomości zdobyte w Kilkenny pozwoliły jej na wybór kolejnego instrumentu i w roku 2006 dzięki pomocy przyjaciół skontaktowała się z Leszkiem Pelcem, który na podstawie tłumaczenia “Harps of Irland and highlands” R. B. Armstronga wykonał cláirseach odwzorowującą wymiary Harfy Królowej Marii wystawionej w muzeum w Edynburgu. Naukę śpiewu rozpoczęła i nieprzerwanie kontynuuję od 2001 roku pod okiem Donaty Hoppel. Na lekcjach pracuję nad repertuarem klasycznym, zaś przy harfie stosuje formę pośrednią między emisja klasyczną a piosenkarską, jako że ballady irlandzkie są wymagające pod względem zasięgu głosu.

Obecnie mieszka w Gdyni i występuje na wielu dużych koncertach jak i festiwalach w Polsce, i za granicą. Brała udział w tworzeniu takich przedstawień teatralnych jak “Historia Świętego Patryka” (Teatr “U Przyjaciół”) oraz “Historia Irlandii muzyką i tańcem pisana” (Projekt Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego w Poznaniu). Prywatnie pracuje w sklepie z planszówkami, interesuje się tańcem, muzyka, sokolnictwem, jazdą konno i grami RPG. 

Strona internetowa artystki:

http://www.harfiarka.pl

http://www.lastfm.pl/music/Barbara+Karlik

 

 

 

 

 

Czarny Świerszcz - Są triem instrumentalnym z Katowic. Podstawowy trzon zespołu stanowią flety, bębny i gitara. Ich inspiracje oscylują wokół muzyki folkowo-etnicznej od Irlandii po Japonię, a także muzyki współczesnej, ale zasadniczo grają wszystko co zawiera w sobie porządną melodię. Ważnym elementem ich twórczości jest improwizacja, która wypełnia dużą część koncertów.

Członkowie:

Daniel Łebek - gitara akustyczna

Łukasz Świerczyński - flety proste, fujara, bansuri, alikwotowe, sopiłka, flażolety,

Sebastian Szebesta - cajon, darabuka 

http://www.czarnyswierszcz.tk


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...