Ciekawa książka wydawnictwa Atla 2

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 08-01-2007 14:34 ()


Nakladem wrocławskiego wydawnictwa ATLA 2 została wydana książka: "4 000 000 000 lat samotności. Ziemia, a życionośna Galaktyka."

Jest to wielowątkowa prezentacja aktualnego (po 2006) stanu wiedzy o naturze życia ziemskiego w kontekście biologicznego kosmosu. A więc panspermia i SETI, tropienie życia w na Marsie, jak i całym Układzie Słonecznym, białe plamy ewolucji, narodzin człowieka i dziejów cywilizacji, praktyczna symulacja Równania Drake'a ... I wiele innych faktów, tak jak je przedstawia zarówno nauka głównego nurtu, jak też badacze z jego obrzeża.

 

Naukowy postęp sprzężony jest nieodmiennie z paradoksem: im bliżej rozwiązań problemów badawczych, tym więcej przybywa nowych zagadek i tajemnic stanowiących wyzwanie dla nauki. Szczególnie widoczne jest to w sferze wiedzy o wszechświecie, historii Ziemi, o ewolucji gatunku ludzkiego, rozwoju cywilizacji. W czternastu esejach autor podsumowuje osiągnięcia astronauk i innych dyscyplin naukowych. Z bogatej literatury naukowej i popularnonaukowej odrzuca teorie i hipotezy o charakterze fantasy lub taniej sensacji, skupia uwagę na tych rzetelnych i ostrożnie formułowanych. Obraz wszechświata, życia na Ziemi, jaki się z nich wyłania, jest jednak nie mniej fantastyczny i zmusza do refleksji każdy rozbudzony poznawczo umysł.

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...