StarForce - kolejni goście

Autor: Michał Rybicki Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 04-09-2011 14:54 ()


{obrazek http://starforce.eu/templates/StarForce2011/images/logo.png} Kto jeszcze pojawi się na StarForce oprócz Boby Fetta?

 

Staszek Mąderek

Kogo jak kogo, ale na "StarForce" zabraknąć nie może popularnego nie tylko w środowisku fanów "Gwiezdnych wojen", Staszka Mąderka. Spotkania z twórcą fanfilmu "Stars in Black" za każdym razem gromadzą komplet uczestników, którzy dowiadują się zakulisowych ciekawostek na temat powstawania filmów z naciskiem na tworzenie efektów specjalnych. Tradycyjnie liczyć możecie na na oryginalny humor przyprawiony odrobiną pieprzu, czyli to za co m.in. lubicie naszego gościa.

 

Jacek Drewnowski

Zaglądając do kiosków i księgarń śmiało można stwierdzić, że „Gwiezdne wojny” komiksem w Polsce stoją. Na naszym rynku dzięki wydawnictwu Egmont Polska ukazują się regularnie trzy magazyny komiksowe, a co pewien czas publikowane są wydania albumowe serii, które aktualnie ukazują się w Stanach Zjednoczonych. StarForce 2011 stanowił będzie gratkę dla wszystkich miłośników gwiezdnego komiksu. Pośród naszych prelegentów zagości bowiem Jacek Drewnowski z Egmontu, który opowie m.in. o przyszłych planach wydawnictwa związanych z marką „Star Wars”. Ponadto uczestnicy zlotu będą mieli szansę uzupełnić swoją kolekcję, gdyż wydawnictwo Egmont prowadzić będzie sprzedaż. Co więcej, szpiedzy bothańscy donoszą, że w Toruniu pojawią się również wydania przedpremierowe. Informacje o komiksach wydawanych przez Egmont znajdziecie na stronie - www.swiatkomiksu.pl

 

Jan Kotlarz

Nie samą „odległą galaktyką” żyją miłośnicy fantastyki i choćby dlatego warto przyjrzeć się nieco bliższym nam planetom. Mars od zawsze przykuwał uwagę nie tylko naukowców, ale także twórców literatury i filmu z nurtu fantastyki naukowej. Podczas toruńskiego zlotu będziecie mogli odbyć wirtualny spacer po czerwonej planecie, dzięki trójwymiarowym wizualizacjom, które zawdzięczamy marsjańskiemu algorytmowi - Algorytm Rover nad Orbiter Delta Mars (RODM). Na wirtualny spacer zabierze Was sam autor tegoż algorytmu, nominowany przez National Geographic do nagrody Travelery 2009 w dziedzinie “osiągnięcie naukowe roku”, Jan Kotlarz z Polskiej Fundacji Areografii.

 

Łazik marsjański Magma 2

"Darth Vader, ogarnięty obsesją odszukania młodego Skywalkera, posłał tysiące sond w odległe zakątki wszechświata....…"

Automatyczne sondy eksplorujące obce planety? Na pewno każdy pamięta niebezpiecznego droida z początkowych scen Imperium Kontratakuje. Science-fiction? Czyjaś fantazja? Może kiedyś, ale już nie dziś! Przekonają się o tym uczestnicy tegorocznej edycji StarForce, ponieważ wśród gości zlotu będzie automatyczny łazik marsjański Magma 2, wraz z zespołem konstrukcyjnym.

W pełni sprawny robot będzie prezentowany na stoisku zespołu przez cały czas trwania wystawy w Centrum Targowym PARK 10 września. Chętni będą mogli zasiąść przed komputerem i wydawać łazikowi polecenia.

Łazik marsjański Magma 2 został zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej na międzynarodowe zawody University Rover Challenge 2011 w stanie Utah w USA, które wygrał pokonując wszelką konkurencję. W trudnych warunkach, zbliżonych do tych panujących na Marsie, zawodnicy za pomocą łazika mieli do wykonania skomplikowane zdania, m.in.: rozpoznanie terenu, pobranie próbki gleby i poszukiwanie w niej śladów życia oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie.

Łazik Magma 2 wprowadził zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o realizację zadań obserwacyjnych nie tylko na zawodach URC, ale w ogóle w robotyce mobilnej. W robocie zainstalowano dwa heksakoptery, służące do obserwacji terenu z powietrza.

Nowa konstrukcja robota Magma 2 to kontynuacja "lotniczej" filozofii konstrukcyjnej, ma "odchudzone" elementy i szerzej zastosowane tworzywa sztuczne. Dzięki temu łazik w podstawowej konfiguracji waży zaledwie 30 kilogramów.

Podczas rozgrywania zawodów URC, do każdego zadania Magma 2 miał osobne wyposażenie. Manipulator przegubowy do pobierania próbki skały, manipulator kartezjański do obsługi panelu sterującego, zespół pojemników na apteczki dla rannych astronautów i przede wszystkim dwa heksakoptery, które służyły do obserwacji z powietrza terenu w którym łazik operował. Był to pierwszy w historii zawodów przypadek wykorzystania obiektów latających.

Projekt Magma2 został zrealizowany przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej oraz stowarzyszenie Mars Society Polska. W skład zespołu weszli: Wojciech Głażewski  (koordynacja projektu, konstrukcja podwozia i manipulatora przegubowego, opracowanie naukowe zadań), Piotr Ciura (system wizyjny, elektronika), Emil Błoński  (sterowniki, elektronika), Szymon Zimnoch  (system sterujący, elektronika), Bartosz Solnik  (manipulator kartezjański) oraz Jacek Wojdyła, Paweł Krzywosz, Krzysztof Pisowacki, Paweł Solnik odpowiedzialni za wsparcie prac konstrukcyjnych.

 

Zapraszamy na oficjalną stronę zlotu www.starforce.eu.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...