Przełomowe odkrycie - stworzono nanopojazd

Autor: Spider Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 02-08-2011 13:56 ()


Nanourządzenie utworzone z magnetycznych nanokabli może swobodnie, niczym bakteria napędzana wiciami, poruszać się w osoczu. Ruch stymulowany jest zewnętrznym polem magnetycznym. Tego typu nanopojazd "załadowany" terapeutycznymi substancjami idealnie nadaje się do kontrolowanego rozprowadzania leków po organizmie.

Rzeczywistość goni literaturę SF - w pracowniach University of California (USA) powstał nanopojazd, a raczej samobieżny nanosilnik.

Naukowcy zbudowali z nanocząstek niklowych oraz podłączonych do nich długich - w skali nano, czyli miliardowych częściach metra - złotych nanokabli nanometrycznej wielkości pojazd, który skutecznie przemieszcza się w cieczach, np. w osoczu.

Ruch urządzenia wywoływany jest zewnętrznym polem magnetycznym, które wprowadza nanokable w ruch wirowy, co wystarcza by układ skutecznie przemieszczał się i to z dużą prędkością - w testach osiągnięto maksymalnie 21 mikrometrów na sekundę.

Co więcej, modyfikując zewnętrzne pole magnetyczne można kierować ruchem nanopojazdu w trzech wymiarach, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne zdalne sterowanie urządzeniem.

 

Źródło: Onet.pl

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...