Konferencja Science Fiction Research Association w Lublinie

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 01-07-2011 12:12 ()


Konferencja Science Fiction Research Association

„Dreams Not Only American – Science Fiction’s Transatlantic Transactions”

Lublin, 7-10 lipca 2011 r.UMCS

 

W dniach od 7 do 10 lipca 2011 roku na Wydziale Humanistycznym UMCS odbędzie się doroczna konferencja naukowa Science Fiction Research Association. Organizatorem konferencji jest dr Paweł Frelik z Zakładu Literatury i Kultury Amerykańskiej UMCS, członek SFRA od 1997 roku.

Science Fiction Research Association (SFRA) jest najstarszą i największą na świecie organizacją akademicką skupiającą badaczy i krytyków science fiction. Jako że znakomita większość członków organizacji pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jej doroczne spotkania  od  ponad  40  lat  odbywają  się  w różnych ośrodkach w USA. Po ponad pięcioletnich staraniach dra Frelika, SFRA przyznała UMCS organizację konferencji w roku 2011. Będzie to zaledwie drugi raz w historii  organizacji,  po  New  Lanark  w Szkocji w 2002 roku, kiedy spotkanie to odbędzie się poza Ameryką Północną.

Chociaż konferencje SFRA mają bardzo szeroki zakres tematyczny, co roku wybierany jest jeden temat wiodący. Ze względu na europejskie umiejscowienie tegorocznej konferencji, w roku bieżącym jest nim „Dreams  Not Only  American – Science  Fiction’s  Transatlantic  Transactions”  [Sny nie tylko amerykańskie – transatlantyckie transakcje science fiction]. W konsekwencji, znacząca część przedstawianych referatów dotyczyć będzie związków i różnic między tradycjami fantastycznymi po obu stronach Atlantyku.

Całość obrad konferencji, na której spodziewani są uczestnicy z całego świata (m.in. USA, Kanada, Izrael, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Szwecja, Iran), odbywać się będzie na UMCS-ie. Wśród gości konferencji znajdują się m.in. dwie znane amerykańskie pisarki science fiction Pat Murphy i Karen Joy Fowler, które jako współinicjatorki Nagrody im. Jamesa Tiptree Jr. odbiorą w Polsce z rąk organizacji nagrodę Clareson Award za zasługi dla badań nad science fiction. Inną z nagród otrzyma Donna Haraway, światowej sławy  krytyczka  i  teoretyczka  feministyczna,  która  ze  względu  na  kłopoty ze zdrowiem nie jest w stanie przybyć do Polski, ale telekonferencyjnie połączy się z uczestnikami konferencji podczas ceremonii wręczania nagród. 

Szczegółowe informacje oraz program konferencji można odnaleźć na strona internetowej: http://sfra2011.pl/


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...