Ciepła i mokra, twierdzą naukowcy

Autor: Spider Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 03-06-2011 16:23 ()


Francuscy naukowcy potwierdzają, że niedawno odkryta tzw. super-ziemia, czyli planeta Gliese 581d, posiada stabilną atmosferę oraz wodę w stanie ciekłym.

O odkryciu innej, równie obiecującej, planety w tym systemie (Gliese 581g) pisaliśmy tutaj.

Znajdująca się 20 lat świetlnych od nas planeta może nadawać się do zamieszkania. Co więcej, jest prawdopodobne, że przy zakładanych przez naukowców warunkach może na Gliese istnieć żywe organizmy.

Jednak mieszkanie na super-ziemi nie byłoby łatwe - planeta jest cały czas zwrócona tylko jedną stroną w kierunku czerwonego karła, wokół którego orbituje. Dociera do niej czerwonawe światło, a atmosfera jest bogata w CO2, więc bez terraformowania się nie obejdzie. Na przyszłych kolonistów czekają też trudne warunki grawitacyjne, bowiem GJ581d jest 2 razy większa i 6 razy cięższa od Ziemi.

Największą jednak przeszkodą w weryfikacji rewelacji podanych przez naukowców jest odległość, a raczej technika, która nie pozwala nam jej szybko pokonać. Chociaż Gliese znajduje się "tylko" 20 lat świetlnych od nas, to przy obecnym stanie zaawansowania naszej cywilizacji nasz lot ku niej potrwa 300000 lat...

 

Źródło: dvice.com


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...