Zmartwychwstanie możliwe nie tylko w Biblii i grach RPG

Autor: Spider Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 28-05-2011 15:48 ()


Wskrzeszanie życia nie jest tylko udziałem twórców filmów science-fiction ani nadprzyrodzonych sił. W naturze istnieje grupa organizmów, których nawet śmierć nie unicestwi. Z powodzeniem odbudowują wszystkie tkanki i cieszą się nowym życiem.

Mowa o robakach płaskich (płazińcach), spokrewnionych z tasiemcem. Należą do klasy wirków, ale są ich niepasożytującymi przedstawicielami. Osiągają długość od kilku do 20 mm, ich ciało jest płaskie, a ruch możliwy jest dzięki specjalnym rzęskom pokrywającym ciało. To organizmy o prostej budowie i fizjologii, ale z wykształconym układem pokarmowym i nerwowym, posiadające mózg. I nawet utrata tego ostatniego nie oznacza dla nich pożegnania z tym światem. Gdy tylko napotkają sprzyjające warunki, mogą zregenerować całe ciało.

Regenaracja u tych niezwykłych robaków zawsze rozpoczyna się od odbudowy mózgu. Jeśli uszkodzony jest otwór gębowy, a w tkankach nie znajduje się odpowiednia ilość materiału zapasowego, robak nie będzie kontynuował swojego zmartwychwstania, ponieważ nie będzie posiadał materiału budulcowego. Cud w laboratorium jest naprawdę wyjątkowym dokonaniem. Co to jednak oznacza dla nas, ludzi? Wbrew pozorom, dzielimy wiele genów z tą niepowtarzalną grupą organizmów. Również te fragmenty DNA, które odpowiadają za odbudowę tkanek. Badanie tych prostych organizmów może przyczynić się do rozwoju technik regeneracji narządów ludzkich. To z kolei, może przynieść poważną rewolucję w transplantologii i ratowaniu życia ludzkiego.

 

Źródło: odkrywcy.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...