Wystawa „Bajka masajska. Podróż inicjacyjna”

Autor: Zuzanna Zubek Redaktor: Motyl

Dodane: 22-03-2011 23:06 ()


W Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5 a w Lublinie w piątek 25 marca o godz. 19 odbędzie się wernisaż wystawy „Bajka masajska. Podróż inicjacyjna”. Wystawa potrwa do 27 kwietnia 2011 r.

Wystawa jest fotograficzną ilustracją jednej z archetypicznych opowieści afrykańskich o tematyce związanej z męską inicjacją. Składa się z 37 fotografii z opisem. Projekt powstał w trakcie pobytów artysty w enklawie masajskiej Laikipia w Kenii - miejscu nieskażonym cywilizacją.

Wystawa jest artystyczną opowieścią o męskiej podróży inicjacyjnej: o marzeniach, stracie, poczuciu słabości, pokonywaniu lęków, słuchaniu ludzi, nie uleganiu pozorom oraz ostatecznie odkryciu i uznaniu własnej siły. Projekt posiada ponadto szereg walorów uniwersalnych. Przesłanie tematyczne dotyka obszaru rozwoju osobistego, dojrzewania, przekraczania granic itp. Ponadto projekt jest zapisem dokumentalnym, mającym wartość archiwalną - większość archetypicznych opowieści afrykańskich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie tylko w formie ustnej i wiele z nich wciąż nie doczekało się zapisu. Prawdopodobnie żadna w formie ilustracji fotograficznej. Artysta posiada również oryginalny zapis słowny opowiadanej historii, który będzie towarzyszył wystawie podczas jej trwania.

Miejscem projektu była Laikipia - wolna od turystów i komercji wyżynna równina rozciągająca się u podnóża góry Mt. Kenia (5199 m n.p.m.), nazywanej przez Afrykanów Świętą Górą. Jest zamieszkana niemal wyłącznie przez wojownicze plemię Masajów – jedno z najliczniejszych plemion afrykańskich, które wciąż kultywuje dawne zwyczaje i opiera się wpływom współczesnej cywilizacji. Leży w obrębie Wielkiego Rowu Afrykańskiego, obszaru uznanego przez antropologów za kolebkę ludzkości.

Maciej Cieślak (1967) – fotograf, doktor fizyki, doradca kapitałowy. Absolwent Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje w Warszawie. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reporterskiej. Jego pasją jest również fotografia podróżnicza. Nagrodzony w tegorocznym Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geografic w kategorii "Ludzie".

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...