Zombie atakują

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 05-03-2011 16:03 ()


Na razie to tylko "niewinne" grzybki, które atakują mrówki, ale od czego jest ewolucja...

Naukowcy odkryli cztery nowe gatunki grzybów (Ophiocordyceps), które są śmiertelnymi wrogami tropikalnych mrówek i innych owadów, zarażając je i powodując ich nietypowe zachowania.

Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób grzyby przejmują kontrolę nad organizmem mrówek. Po zarażeniu mrówki grzyb używa jeszcze niezidentyfikowanych substancji do kontrolowania zachowania tych owadów. Zainfekowane mrówki opuszczają swoje kolonie (co jest dla nich bardzo nietypowe) i udają się w miejsce dogodne dla rozwoju grzybów, bądź też są usuwane przez robotników z dala od gniazda. Tam umierają, stając się pożywką dla grzybów.

Pasożyt wytwarza długą łodygę, który wyrasta z głowy ofiary i wystrzeliwuje zarodniki w nadziei zainfekowania innych mrówek. Grzyb wykorzystuje organy mrówek do swojego rozwoju. Dwa z czterech nowo odkrytych gatunków powodują wyrastanie łodyżek także z innych części ciała ofiar, m.in. z odpowiedników ludzkich stóp i kolan. Śmiertelność jest wysoka, badania potwierdziły, że grzyby są w stanie wyeliminować całe kolonie owadów. Jak to wygląda w rzeczywistości, możecie zaobserwować w niepokojącym fragmencie filmu przyrodniczego wyprodukowanego przez BBC -> link 

Grzyby te zostały zidentyfikowane w tropikalnych lasach Brazylii. Pierwsze tego typu gatunki odkryto w 1865 roku.

Pozostaje mieć nadzieję, że zombiacze grzybki poprzestaną na zainteresowaniu owadami...

 

 

Źródło: Onet za The Huffington Post


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...