Tyche nową planetą Układu Słonecznego?

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 15-02-2011 14:26 ()


Teleskop WISE zbiera dane, które pozwolą stwierdzić prawdziwość istnienia planety Tyche.

O badaniach donosi brytyjski The Independent. Planeta Tyche ma znajdować się na obrzeżach naszego układu, w tzw. Obłoku Oorta, i być nawet czterokrotnie większa od Jowisza.

{obrazek http://img375.imageshack.us/img375/8853/oort.jpg}

Planeta, podobnie jak Jowisz, jest gazowym gigantem i znajduje się prawdopodobnie 15000 razy dalej niż wynosi odległość Ziemi od Słońca oraz 375 razy dalej niż wynosi odległość Plutona od Słońca - dlatego do tej pory nie została wypatrzona przez inne teleskopy.

Naukowcy dysponują danymi, które pozwalają przypuszczać, że Tyche składa się z helu i wodoru, a jej temperatura wynosi około -73 stopnie Celsjusza (4-5 razy więcej niż temperatura Plutona).  Wokół planety powinny znajdować się księżyce.

W mitologii greckiej Tyche była siostrą Nemezis. Nemezis to także nazwa hipotetycznej gwiazdy, która razem ze Słońcem miałaby tworzyć układ binarny. Do tej pory żadne badania nie potwierdziły tej teorii.

Opracowanie danych zebranych przez należący do NASA teleskop potrwa prawie dwa lata, tak więc na potwierdzenie istnienia Tyche i oficjalne uznanie jej za 9 planetę Układu Słonecznego musimy poczekać.

 

Źródło: The Independent


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...