"Miami Vice" - recenzja

Autor: Katarzyna Suś Redaktor: Albitos

Dodane: 14-12-2006 15:03 ()


Najnowsza produkcja Michaela Manna - „Miami Vice” - to zekranizowany z wielkim rozmachem remake popularnego w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia serialu o czarnoskórym detektywie Rico Tubbsie i jego białym partnerze Jamesie "Sonnym" Crockettcie. Kolor skóry obu panów miał tu szczególnie istotne znaczenie, gdyż jednym z założeń serialu było negowanie uprzedzeń rasowych. Serial stał się dość szybko kultowy, w Miami zmieniono kolorystykę niektórych okolic, by pasowały do filmu. Co roku miejsca, w których rozgrywała się akcja popularnej telewizyjnej serii, stają się mekką dla fanów.

Nic zatem dziwnego, że podjęcie tego tematu w filmie pełnometrażowym było trudnym i ryzykownym przedsięwzięciem. Dopiero po kilkunastu latach serial doczekał się przeniesienia na duży ekran. Ten, kto spodziewał się ówczesnego klimatu, może się zawieść. „Miami Vice” Michaela Manna osadzone jest bardzo mocno we współczesnych realiach. Policjanci w roli "tajniaków" również nieco różnią się od tych z oryginału. Film pełen jest niesamowitych efektów specjalnych, gadżetów, szybkich pościgów i popisowych wybuchów. W rolach głównych zobaczyć możemy Jamie Foxxa jako Ricardo Tubbsa oraz Colina Farrella jako Jamesa "Sonny'ego" Crocketta.

Fani serialu niezbyt przychylnie przyjęli tę produkcję. Bo niby wszystko jest na swoim miejscu, ale jakoś brakuje klimatu dobrych starych Policjantów z Miami. Nie liczcie też na specyficzne smaczki jak krokodyl Sonny'ego. Wszystko jest dograne i efektowne.

Osobiście polecam „Miami Vice” wyłącznie jako film akcji, a nie zaś jako próbę uwspółcześnienia kultowego dzieła. Produkcja Michaela Manna niezbyt przypadła mi do gustu, gdyż akcja jest skonstruowana w zbyt prostolinijny sposób, a także jest nazbyt dużo Colina Farrella. To  oczywiście kwestia gustu. Płyta dvd została wzbogacona o dodatki i ciekawostki z planu.

 

Tytuł oryginału: Miami Vice

Reżyser: Michael Mann

Scenariusz:  Michael Mann

Obsada: Jamie Foxx, Colin Farrell, Li Gong, Naomie Harris

Gatunek: Akcja/Kryminał

Wytwórnia: Universal Pictures

Czas trwania: 126 minut

Rok premiery: 14.12.2006

Liczba nośników: 1

Format obrazu: 2,40:1 anamorficzny 16x9

Scieżka dzwiękowa: Dolby Digital 5.1

Napisy: greckie, rumuńskie, bułgarskie,

angielskie dla niedosłyszących, polskie, czeskie

 

Dodatki:

- bezpośredni dostęp do scen


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...