Płynna woda na Marsie

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 06-12-2006 20:03 ()


 

Na rozpoczętej przed godziną w Waszyngtonie konferencji prasowej NASA ogłosiło znalezienie śladów płynnej wody na Marsie.

Od kilku lat naukowcy byli pewni, że kiedyś po powierzchni Marsa znajdowała się woda w stanie ciekłym. Część z niej jednak wyparowała, reszta została związana w postaci lodu, ciągle pozostawała jednak możliwość, iż na Marsie mogą zdarzać się okresowe powodzie o ograniczonym zasięgu. Ogłoszone dzisiaj odkrycie dostarcza dowodów, że woda na Marsie płynęła w ciągu ostatniej dekady.

Odkrycia dokonała sonda Mars Global Surveyor, której dziesięcioletnia misja zakończyła się przed miesiącem, i która w roku 2000 znalazła pierwsze z dziesiątków tysięcy wąwozów, o których wytworzenie podejrzewano płynną wodę. Nie wiadomo było jednak, kiedy powstały te formy terenowe. By sprawdzić hipotezę, iż niektóre z nich mogą być całkiem młode, Surveyor fotografował wielokrotnie te same wąwozy. W dwóch z nich zaobserwowano zmiany: świeży materiał o jasnym kolorze, który wygląda dokładnie tak, jak należałoby się tego spodziewać po wodzie, która spływając stopniowo zamarzała, po czym sublimowała zostawiając podłoże naznaczone innym kolorem.

Naukowcy nie znają jeszcze przyczyn pojawiania się na Marsie płynnej wody, na pewno jednak wiele wyjaśni rozpoczęta niedawno misja naukowa nowej sondy NASA - Mars Reconnaissance Orbitera.

 

 

 

źródło: NASA

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...