Zmarł Ronnie James Dio

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 17-05-2010 01:15 ()


16 maja, w wieku 67 lat, zmarł na raka legendarny wokalista heavymetalowy. Był znany z występów w zespołach Rainbow oraz Black Sabbath.

Ronald James Padavona rozpoczął karierę muzyka w wieku lat 10. W latach 70. XX wieku nawiązał współpracę z Ritchiem Blackmore'em z Deep Purple - wspólnie stworzyli zespół Rainbow. W roku 1979 zastąpił w Black Sabbath Ozzy'ego Osbourne'a. W 1982 roku rozstał się z Black Sabbath i założył własny zespół Dio.

W 1984 Ronnie James Dio zebrał ponad 40 osób ze świata heavy metalu oraz hard rocka (między innymi wokalistę Judas Priest Roba Halforda, gitarzystów Iron Maiden Dave'a Murraya i Adriana Smitha i gitarzystę Yngwiego Malmsteena) i zorganizował akcję Hear 'n Aid, która zdobyła milion dolarów na cele charytatywne.

W 1991 Ronnie James Dio wrócił do Black Sabbath. W 2007 roku odwiedził Polskę, koncertując z zespołem pod nazwą Heaven and Hell.

Jako ikona kultury rockowej pojawił się również w musicalu zespołu Tenacious D "Kostka przeznaczenia", grając samego siebie.

 

Oto kilka najbardziej znanych utworów Dio:

Holy Driver

Rainbow In The Dark

The Last In Line

Don't Talk To Strangers Live

Tenacious D feat Dio - Kickapoo

 

R.I.P.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...