Wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego

Autor: Zuzanna Zubek Redaktor: Motyl

Dodane: 30-03-2010 21:47 ()


 

W Galerii Gardzienice, 8 kwietnia 2010 r. o godz. 18.00, odbędzie się wernisaż wystawy prac Marka Leszczyńskiego "Oczekiwanie na muzykę" i "Rykowiska". Wystawa będzie czynna do 27 kwietnia 2010 r.

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00. do 18.00. na dwóch poziomach galerii, górnym (kameralnym) i dolnym. (Biuro Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" ul. Grodzka 5 w Lublinie).

 

 

 

Marek Leszczyński pochodzi z Radzynia Poldlaskiego, tworzy i maluje w konwencji malarskiej zbliżonej do prac Jerzego Nowosielskiego, a także Amadeo Modiglianiego. Bohaterki jego prac to efemeryczne muzy, opiekunki poszczególnych instrumentów.

Malarz  para się malarstwem figuratywnym,  noszącym znamiona liryzmu, idealizacji, pełnym zawoalowanego erotyzmu i nie stroniącym od stylizacji.  Artysta nie unika tematów na wskroś świeckich, bohaterką swoich malarskich kompozycji czyniąc kobietę, tę sama od lat. Wymieńmy tu "Damy z jednorożcem", "Pejzaże z derkaczami", 'Portrety kobiet - Dziewcząt" i powstające ostatnio "Rykowiska". Do tego grona należy też "Oczekiwanie na muzykę".

Większość prezentowanych obrazów powstała w przeciągu ostatnich trzech lat. Bodźcem do ponownego podjęcia tematu był niewątpliwie wyjazd na plener malarski do Jaworek, gdzie z powodzeniem funkcjonuje "Muzyczna Owczarnia" - kameralna scena koncertowa goszcząca najwybitniejszych muzyków z Polski i świata. Wkrótce potem światło dzienne ujrzały ponętne wizerunki "Wiolonczelistek", "Skrzypaczek", "Saksofonistek", "Flecistek", "Harfistek", "Mandolinistek"; słowem - malarska orkiestra symfoniczna.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...