Trwają przygotowania do lotu na Marsa

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 25-11-2009 23:07 ()


{obrazek http://img682.imageshack.us/img682/9804/640mars500.jpg} Jak na razie będzie to tylko lot pozorowany - 520-dobowa izolacja, podczas której sześcioosobowa załoga międzynarodowa będzie imitować lot na Marsa i z powrotem na Ziemię.

Program "Mars-500" rozpocznie się w marcu 2010 roku w Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. W przygotowaniach załogowego lotu na Marsa będą mogli wziąć udział nie tylko specjaliści od kosmosu i ochotnicy - "astronauci", ale również całkowicie "ziemskie" firmy. Rosyjskie i zagraniczne spółki zajmujące się produktami żywnościowymi, odzieżą i środkami higieny mogą uwiecznić swój znak firmowy, stając się sponsorami projektu.

Do udziału w programie zapraszane są przede wszystkim firmy, które gotowe są zaopatrzyć "marsjańską" załogę w produkty spożywcze, odpowiadające surowym wymaganiom jeśli idzie o jakość i okres przydatności (co najmniej dwa lata). "Powinny to być produkty i posiłki, w maksymalnym stopniu przygotowane do spożycia, gdyż w imitatorze statku kosmicznego będzie tylko można podgrzewać dania w kuchence mikrofalowej albo odtwarzać odwodnione produkty przy użyciu gorącej lub zimnej wody" - wyjaśnił przedstawiciel instytutu, Paweł Morgunow. W trakcie eksperymentu nie będzie możliwości dostarczenia jakichkolwiek, niezbędnych produktów.

Prócz żywności potrzebna będzie duża ilość innych towarów, takich jak sportowa odzież i obuwie, bielizna, naczynia jednorazowego użytku, środki higieny osobistej, które również powinny być załadowane na pokład "marsjańskiego" statku przed 520-dobową "podróżą".

Szóstka śmiałków, którzy dobrowolnie zamkną się w statku na półtora roku, nie została na razie wytypowana. Wiadomo, że w skład międzynarodowej załogi powinno wejść czterech Rosjan i dwóch Europejczyków. Kandydat powinien być w wieku od 25 do 50 lat, mieć wyższe wykształcenie, władać dobrze językami rosyjskim i angielskim oraz odpowiadać wymaganiom profesjonalnym. Preferowane zawody w "marsjańskiej" załodze to lekarze, inżynierowie, biolodzy, informatycy.

 

Źródło: future.wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...