Rosja projektuje nuklearny statek kosmiczny

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 28-10-2009 23:11 ()


{obrazek http://www.roscosmos.ru/PictFiles/8/2009_11_02_rockot.jpg} Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos) zapowiedziała, że zaprojektuje statki kosmiczne napędzane energią atomową.

- Ten projekt pomoże przenieść krajowy przemysł kosmiczny i technologię kosmiczną na zupełnie nowy poziom, przewyższając osiągnięcia innych państw - oświadczył szef Roskosmosu, Anatolij Pierminow.

Według niego nowe załogowe statki kosmiczne umożliwią realizację ambitnych programów, obecnie uważanych za nieosiągalne, takich jak eksploracja Księżyca czy Marsa.

Projekt rakiety nośnej ma być gotowy do 2012 r., po czym będzie konieczne finansowanie wysokości 17 mln rubli (580 mln dol.) rocznie przez następne 9 lat - ocenił. Jak dodał, reaktory wykorzystane w tej rakiecie będą dużo potężniejsze niż te, które stosowano w radzieckich satelitach.

Rosyjscy eksperci twierdzą, że eksploracja Marsa i zainstalowanie na Księżycu stałej bazy nie będzie możliwe bez opracowania nowego, wydajnego systemu napędu i dostarczania energii. Prezydent Rosji oświadczył w środę, że "to bardzo poważny projekt" i zaapelował do rządu o "znalezienie funduszy" na jego finansowanie.

 

Źródło: onet.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...