Zapowiedzi Timofa i cichych wspólników

Autor: Jakub "Tiall" Syty Redaktor: Tiall

Dodane: 10-11-2006 21:41 ()


Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy ogłosiło zapowiedzi na marzec 2007. Trzy planowane na ten miesiąc pozycje to: "Alveum", "Karuzela głupców" oraz "Ziarnko prawdy".

 

 

"Alveum"

Scenariusz: Wojciech Stefaniec na motywach opowiadania Radosława Poniewierzy

Rysunek: Wojciech Stefaniec

Liczba stron: 32

Format: 175x250 mm

Oprawa: miękka

Druk: kolor

Odbiorcy: Nie dla dzieci

Cena z okładki: 10 zł

 

Już od starożytności woda stanowiła jeden z najważniejszych elementów ludzkiego życia. Podczas kąpieli w łaźniach snuto intrygi i poważne rozważania. Dlatego też po dziś dzień, w tej chwili odprężenia jaką stanowi kąpiel, odwołujemy się naszych myśli i snujemy opowieści o ludzkim życiu. Myśli płyną swoim własnym torem zgodnie z nieuchwytnym prądem.

„Historia ta narodziła się w takich właśnie oparach, dawno, dawno temu. Świat wyglądał wtedy jeszcze inaczej, a siła, namiętności, nadzieje i tęsknoty dziś już przytępione i otoczone sztywnymi ramami kierowały się w zupełnie inne, wykrzywione obszary. O czym mówi ten wyjątek z dawnych dziejów? O przeszłości, jednej z wielu, ani lepszej, ani gorszej, ani mniej, ani bardziej krwawej niż tysiące innych. Zapewne dla niektórych będzie opowieścią z pogranicza horroru, dla innych dreszczowcem, a w oczach innych nie będzie posiadała żadnej wartości, czy też stylu. Osąd należy do Ciebie..." tak pisze o komiksie (historii) Radosław Poniewierzy - autor opowiadania, które stało się kanwą tej opowieści.

Formę komiksu nadał tej historii Wojciech Stefanie, który użył w tym celu stylu nawiązującego do najlepszych dokonań McKeana i Sienkiewicza oraz impresjonistów Maneta i Boznańskiej. W komiksie tym horror i nostalgia wymieszały się tworząc jedność.

 

 

"Karuzela Głupców"

Tytuł oryginału: Jar of Fools

Scenariusz: Jason Lutes

Rysunek: Jason Lutes

Liczba stron: 144

Format: 170 x 230 mm

Druk: czerń i biel

Odbiorcy: Nie dla dzieci

Cena z okładki: 33 zł

 

Komiks ten to nie tylko zabawa wizualna, ale i intelektualna. Nie opowiada o błahych sprawach, ale o ludziach i to na nich skupia największa uwagę. Karuzela głupców to debiutem Jasona Lutesa -niezwykły, inteligentny i stawiający autora wśród największych gwiazd amerykańskiego komiksu niezależnego.

Bohaterami to ludzie wyrzuceni poza społeczeństwo, nie potrafiący się w nim odnaleźć, zaakceptować lub choćby dostosować się do niego. Można ich nazwać nieudacznikami, ale człowiek nie zawsze musi mieć szczęście, a los nie musi być szczególnie łaskawy dla każdego. Bohaterowie to: zakochany iluzjonista alkoholik, cierpiący po śmierci brata; jego przyjaciel, mentor i mistrz - uciekający z domu starców; drobny oszust i jego mała córeczka mieszkający w samochodzie pod mostem; i zakochana kobieta. Odnajdują się w przyjaźni, miłości a jednocześnie właśnie w nich się gubią. Ich losy subtelnie się łączą, przenikają pośród miasta, którego obecność w wielu kadrach tworzy niepowtarzalny klimat.

Ten komiks pozostaje w pamięci - interesujące osobowości i kompleksowe postaci. Ich losy i uczucia dzięki sugestywnemu rysunkowi poruszają uniwersalne prawdy o człowieku i jego kondycji. W tym komiksie nie dostajemy żadnych recept na szczęście czy udane życie, dostajemy same życie, w którym smutek miesza się z miłością, iluzja z prawdą. Magiczny komiks o magii życia.

 

 

"Ziarnko prawdy"

Scenariusz: Jerzy Szyłak

Rysunkek: Hubert Ronek

Liczba stron: 52

Oprawa: miękka

Druk: czarno-biały

Format: 175x250 mm

Odbiorcy: Bez ograniczeń wiekowych

Cena z okładki: 11 zł

„Ziarnko prawdy" to opowieść o świecie, w którym smoki zostały wybite, wielcy bohaterowie żyją tylko w legendach, władcy gnębią swoich poddanych podwyższając podatki, a starcy opowiadają dzieciom historie o czasach, kiedy na świecie było lepiej. Chłopi marzą o poprawie swojego losu, ale wiedzą, że jego odmianę mógłby sprawić tylko cud. I cud się zdarza...

Duet Szyłak i Ronek mierzy się tym razem z konwencją fantasy i tworzy opowieść, której bohaterami są rycerze, smoki i odrobina magii.

Świat wykreowany przez Szyłaka a zilustrowany z rozmachem przez Ronka przemawia do wyobraźni przy pomocy doskonale znanych nam z opowieści fantastycznych środków. Te proste środki przekazu pozwalają na zbudowanie bardzo interesującej opowieści o bohaterskich czynach i magicznych istotach.

 

źródło: www.timof.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...