Całkowite zaćmienie

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 04-11-2006 13:43 ()


Efekt cieplarniany jest efektem ogrzania atmosfery przez promieniowanie słoneczne. Czy nie można zatem walczyć z nim zasłaniając Słońce?

Roger Angel z Uniwersytetu w Arizonie opublikował wczoraj pracę, w której pokazuje jak tego dokonać. Pomysł polega na zasłonieniu Słońca chmurą bardzo lekkich, przezroczystych tarcz, które będą rozpraszać promieniowanie świetlne. Efektem ma być zmniejszenie nasłonecznienia planety o 2%. Jak przyznaje Angel, projekt jest na iście astronomiczną skalę. Choć pojedyncza tarcza ma mierzyć 3 metry i ważyć zaledwie 1 gram, w sumie mają być ich biliony, tworzące chmurę o długości 100 tys. km i masie 20 milionów ton.

Jak wysłać taką ogromną ilość obiektów w przestrzeń kosmiczną? Angel proponuje wykorzystać wyrzutnie elektromagnetyczne (coilguny). 20 takich wyrzutni, pracujących nieprzerwanie przez 10 lat, co pięć minut mogłoby wysyłać w kosmos 16 mln tarcz. Szacowany koszt projektu to, bagatela, kilka bilionów dolarów (kilka promili światowego PKB), rozłożonych na dwie-trzy dekady. Należy jednak pamiętać, że jest niewiele w porównaniu do strat, jakie możemy ponieść w wyniku globalnego ocieplenia.

 

źródło: UANews


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...