Wyjątkowo ekonomiczny pojazd "open-source"

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 18-06-2009 15:32 ()


W Londynie pokazano pierwszy, jak twierdzą jego twórcy, tani i praktyczny samochód napędzany wodorem. W przeliczeniu na ekwiwalent benzyny jego spalanie wyniesie 0,65 litra na 100 kilometrów.

Dzięki zastosowaniu ogniw paliwowych produkcji Horizon Fuel Cell Technologies dwumiejscowy pojazd jest sześciokrotnie bardziej ekonomiczny w użytkowaniu niż najlepsze hybrydowe pojazdy. Nowa konstrukcja ogniw pozwoliła na zmniejszenie ich wagi i rozmiarów oraz zwiększenie wydajności. Samochód korzysta z czterech silników elektrycznych oraz 6-kilowatowego ogniwa paliwowego i systemu hamowania, który odzyskuje aż 60% energii. Na pojemniku wodoru o wadze 1 kg możliwe będzie przejechanie 390 kilometrów z maksymalną prędkością 80 km/h. Okres życia pojazdu szacowany jest na 20 lat.

Firma Riversimple wyprodukuje 10 prototypowych maszyn, które będą testowane w brytyjskich miastach. Riversimple początkowo chce wynajmować samochody, a nie je sprzedawać. Wynajmujący będzie płacił za utrzymanie, obsługę techniczną oraz paliwo. Miesięczne koszty nie powinny przekroczyć 200 funtów.

Samochód docelowo ma być dostępny w wielu krajach i, co ciekawe, będzie budowany na zasadzie "open-source". Riversimple chce, by pojazdy powstawały tam, gdzie mają być używane. Zapewni to miejsca pracy i zmniejszy zapotrzebowanie na energię związaną z dostarczeniem samochodu na lokalne rynki.

Źródło: Kopalnia Wiedzy oraz TG Daily


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...