Marsjańska milenijna pluskwa

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 28-10-2006 15:33 ()


Marsjański łazik Spirit zdołał przetrwać 1000 dni na Marsie - każdy z nich trwał 24 godziny, 39 minut i 35 sekund. Tysięczny dzień mógł jednak okazać się dla niego ostatnim.

Naukowcy z NASA obawiali się ukrytej w oprogramowaniu łazika marsjańskiej wersji pluskwy milenijnej. Misja Spirit i jego bliźniaka Opportunity miała trwać 90 dni, i nikt nie był pewny, co się stanie gdy wewnętrzny kalendarz sondy przeskoczy do wartości trzycyfrowej. Na szczęście jednak Spirit przetrwał feralną zmianę licznika, a jego misja będzie kontynuowana.

Błędy w oprogramowaniu bywały już przyczyną niepowodzeń misji kosmicznych. Najbardziej znanymi była eksplozja rakiety Ariane 5 podczas jej dziewiczego lotu, gdy napisane w Adzie oprogramowanie wskutek błędu konwersji (64-bitowej liczby zmiennoprzecinkowej na 16-bitową liczbę całkowitą ze znakiem) doprowadziło do uruchomienia procedury samozniszczenia rakiety; oraz utrata Mars Climate Orbitera w 1999 roku, który wskutek pomylenia jednostek metrycznych z anglosaskimi zamiast na wokółmarsjańską orbitę wszedł w atmosferę planety.

źródło: Nature


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...