Fantastyczni Aktorzy - Richard Dean Anderson

Autor: Katarzyna 'Kiriana' Suś Redaktor: Kiriana

Dodane: 26-03-2009 10:49 ()


  Niewątpliwie Richard Dean Anderson kojarzy się z dwiema rolami - potrafiącego dokonywać rzeczy niemożliwych MacGyvera oraz stroniącego od nowości, biegłego w użyciu broni, ale niekoniecznie mózgu, pułkownika, a później generała Jacka O’Neilla. Zapewniam was, że miał on w swojej karierze także inne role. Niemożliwe? A jednak.

Swoją karierę na małym ekranie rozpoczął w klasycznym, kultowym amerykańskim tasiemcu „General Hospital”, gdzie wcielił się w rolę dr Jeffa Webera. Ciężko jednoznacznie określić w ilu i jakich odcinkach grał, gdyż ich numery są już pięciocyfrowe. Wystarczy zaznaczyć, że tam właśnie zabłysnął po raz pierwszy. Jego kariera rozwijała się całkiem przyzwoicie. Na początku występował od czasu do czasu w mało znanych filmach czy serialach. Ewidentnie szukał czegoś dla siebie.  Na uwagę zasługuje jego pojawienie się w serialach „Statek miłości” – co prawda tylko w jednym odcinku oraz „Seven Brides for Seven Brothers” – wcielił się w postać Adama McFaddena. Ponadto wystąpił w 22 odcinkach Emerald Point N.A.S., jako porucznik Simon Adams. Te seriale jakoś szczególnie nie wybijały się ponad poziom, ale pokazały, że Richard szukał roli dla siebie. I wreszcie znalazł „rolę życia”, jak się później okazało, jedną z dwóch.

  MacGyver, a właściwie Angus MacGyver był głównym bohaterem serialu o tym samym tytule. Niesamowicie inteligentny i zaradny. Wystarczył mu szwajcarski scyzoryk, aby ocalić świat, udaremnić różnego rodzaju zamachy i niecne knowania, a nawet odnaleźć Atlantydę. Ale po kolei. Angus pracuje dla tajnej korporacji Phoenix, mającej za zadanie, najkrócej mówiąc, chronić świat. MacGyver posiada tą rzadką umiejętność, że zamiast korzystać z broni palnej używa zdolności abstrakcyjnego myślenia. Serial ten, mimo licznych wybuchów i scen akcji, pościgów i strzelanin pokazuje, że „głowa na karku” jest ważniejsza od „spluwy”. To zupełna odmiana w kinie akcji. Przekaz dla młodzieży jest jasny i czytelny – jeżeli masz wiedzę, poradzisz sobie. Serial uczy również, by się nie poddawać, bo z każdej sytuacji jest przecież wyjście, a że nie dostrzegamy go od razu nie znaczy, że nie istnieje. Niesamowicie pozytywny, wspierający naukę oraz zachęcający młodzież, aby sięgnęła po książki, gościł przez lata na małym ekranie. Powstały także filmy, raczej telewizyjne niż kinowe, gdzie nasz bohater między innymi znajduje Atlantydę.

       Anderson to nie tylko aktor, ale i biznesmen. Udowodnił to inwestując w serial „Gwiezdne wrota”, w którym wcielił się w postać pułkownika – a pod koniec serii generała – Jacka O’Neilla. Ta postać zdaje się być całkowitym odcięciem się od roli MacGyvera. Jack jest prostym, uczciwym żołnierzem. Nie jest specjalnie wykształcony, zna się na swoim rzemiośle i to mu wystarcza. Nie ma z reguły pojęcia, co mówi jego podwładna Samantha, nie do końca też orientuje się w długich wywodach Daniela – ale uważa, że wysadzenie w powietrze to zawsze dobry wybór, a z bronią czuje się bezpiecznie. Jednocześnie udowadnia, że przede wszystkim liczą się przyjaciele oraz odpowiedzialność za podwładnych.

W przerwie między serialami Anderson zagrał kapitana Jamesa Hollanda w „Zegarze Pandory” oraz udzielił głosu postaci burmistrza Killiana Darkwatera, w grze komputerowej Fallout.

Doskonale radzi sobie w świecie biznesu oraz filmów. Wykorzystuje swoją wiedzę, umiejętności i od lat jest znaczącą postacią małego ekranu. Co prawda nie dostał nigdy nominacji do Oskara, nie zagrał w jakiejś wielkiej produkcji, ale i tak na trwałe wpisał się do historii filmu. Zagrał i wyprodukował dwa kultowe seriale. Założył wraz z przyjacielem własną firmę, której celem jest produkcja filmów i seriali dla telewizji. Świetnie wykorzystał swoją szansę i możliwości. Jest wspaniałym aktorem, nie raz udowodnił, że potrafi zagrać każdą rolę. Zarówno wykreowanie MacGyvera, jak i Jacka O’Neilla wymagało nie lada umiejętności. Mimika twarzy, przekonujące odtworzenie postaci to cechy dobrego aktora. Zresztą sama sprzeczność tych postaci już o czymś świadczy. Jego umiejętności są niezaprzeczalne, a on sam jest pełen niespodzianek.

 Kilka najistotniejszych ról:

Gwiezdne Wrota

Zegar Pandory

MacGyver

Emerald Point N.S.A

General Hospital

 

 

Korekta: Motyl & Spider


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...