"Mapa Cieni" - zapowiedź

Autor: Wydawnictwo Van Der Book Redaktor: Motyl

Dodane: 14-07-2016 16:07 ()


Wszyscy znamy takie miejsca. "To tylko ruina", "To po prostu opuszczony dom", słyszymy. Ale mimo tego, co podpowiada nam logika, wokół tych domostw narastają miejskie legendy, plotki, pogłoski. "Nie chodźcie tam w nocy", "Tam straszy", "Ten dom jest nawiedzony". Każde miasto może pochwalić się takimi lokacjami. Są tacy, którzy zajmują się zgłębianiem ich sekretów. Należą do nich Michał Stonawski oraz Krzysztof Biliński.
 
Efektem ich nietypowych zainteresowań i umiłowania dla klimatu grozy jest projekt Mapa Cieni, czyli książka, która łączy w zupełnie wyjątkowy sposób reportaże, fotografie i prozę, skupione wokół kilkunastu miejsc z Krakowa i okolic. Wszystkie opisane lokacje łączy jedno - wiąże się z nimi jakaś mroczna historia, czy to przesąd, czy rzeczywiste wydarzenia, które rozbudziły wyobraźnię okolicznych mieszkańców. Każde miejsce zainspirowało też jedno opowiadanie w klimacie horroru, które, wraz z reportażem, tworzy obraz z pogranicza prawdy i fikcji.
 
Autorzy opowiadań w Mapie Cieni to Krzysztof T. Dąbrowski (wielokrotnie publikowany, m.in. zbiory opowiadań "Naśmierciny" oraz "Anima Vilis"), Aleksandra Zielińska ("Przypadek Alicji" i liczne opowiadania), Magdalena Kałużyńska ("Alvethor - Białe Miejsce", "Ymar"), Sylwia Błach ("Bo śmierć to dopiero początek"), J.D. Bujak ("Spadek"), a ponadto Piotr Roemer, Michał Gacek, Krzysztof Maciejewski, Franciszek Zgliński, Marek Grzywacz oraz Łukasz Radecki. Michał Stonawski oraz Krzysztof Biliński również stworzyli po jednym opowiadaniu na potrzeby zbioru.
 
Aby zaktywizować fanów grozy i zachęcić ich do zainteresowania się książką, zostanie zorganizowana akcja crowdfundingowa na serwisie Wspieram.to, która rozpocznie się pod koniec lipca 2016. Uzbierane fundusze zostaną użyte w celu ufundowania wydania Mapy Cieni, ale w zależności od popularności akcji może udać się zebrać wystarczającą kwotę, aby powstały też kolejne tomy książki, skupiające się na różnych miastach w Polsce.
 
Jeśli akcja crowdfundingowa się powiedzie, Mapa Cieni ukaże się w trzecim kwartale bieżącego roku nakładem wydawnictwa Van Der Book, które zadebiutowało dwutomową Antologią Wolsung - zbiorem opowiadań osadzonych w świecie gry Wolsung, łączącej elementy steampunkowe fantasy. W Antologii pojawiły się teksty między innymi takich autorów jak Krzysztof Piskorski, Jakub Ćwiek, Paweł Majka, Maciej Guzek i Witold Jabłoński, oraz nagrodzone w konkursie opowiadania debiutantów. Wydawnictwo działa w ramach marki Kuźnia Gier, której właścicielem jest Michał Stachyra. Jest ona obecna na rynku od dziesięciu lat, skupiając pod sobą również wydawnictwo gier planszowych (Gry Na Zamówienie), wydawnictwo gier fabularnych (FajneRPG) oraz czasopismo o grach fabularnych Magia i Miecz. To ostatnie zostało ufundowane przez fanów podczas akcji crowdfundingowej, w ramach której uzbierano prawie 400% potrzebnej kwoty. Podobny sukces osiągnęła marka FajneRPG, zbierając w tym samym roku prawie dziesięciokrotność kwoty przeznaczonej na wydanie podręcznika do gry fabularnej Bestie i Barbarzyńcy.
 
 
 


O AUTORACH:


MICHAŁ STONAWSKI - ur. 1991 r. w Krakowie, autor beletrystyki, publicysta, krytyk literacki. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem "Wyrok" w antologii "Horyzonty Wyobraźni 2010". Od tego czasu opublikował blisko trzydzieści opowiadań tak elektronicznie, jak i na papierze (ostatnio: "Oblicza grozy" wyd. Replika 2014). Współorganizator Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego, prezes Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Literatury Grozy. Redaktor naczelny polskagroza.pl.

KRZYSZTOF BILIŃSKI - ur. 1978r. w Nowej Rudzie, fascynat horroru i science-fiction. Twórca, muzyk i autor tekstów w projekcie muzycznym KORSARZ. Zajmuje się fotografią, filmem i masteringiem cyfrowym dźwięku. Jako poeta ma na swoim koncie zbiory poezji „Legenda Utracona” (1997), „Czarne Róże Melancholii” (1997) oraz „Sympozjum przedśmiertne – Apogeum Nocy” (2004). W latach 2006 – 2011 prowadził audycję radiową „Misterium Dźwięku i Słowa”. Obecnie wspólnie z Michałem Stonawskim powraca do działalności radiowej i na antenie Radia Panteon współtworzy audycję „Misterium Grozy”.

comments powered by Disqus