"Rhezus" t. 1, ks. 2 - recenzja

Autor: Inken Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 30-07-2010 16:46 ()


Mimo odnalezienia w życiu celu, nawet jeśli jest to tylko chęć zabicia osoby odpowiedzialnej za cierpienie wielu ludzi, Rhezus wcale nie rusza do walki. Wręcz oddala się od niej, by odnaleźć swoją towarzyszkę. Motyw poszukiwania Agresji zajmuje niemal połowę księgi, nieco cieńszej od pierwszej części.

Drugi tom przygód nieśmiertelnego Rhezusa ma inną konstrukcję. Nie jest to zbiór opowiadań, ponieważ autorka wprowadziła już czytelnika w świat bohaterów. Teraz przechodzi do ważniejszej części - do wydarzeń, które mogą zakończyć się dla Rhezusa śmiercią, a przede wszystkim sprawić, żeby cierpiał emocjonalnie, a nie tylko fizycznie. Ogólnie należy stwierdzić, że bohater po trzystu latach wreszcie zrozumiał, co jest dla niego najważniejsze, i stracił swoją aurę twardziela patrzącego na wszystkich z góry. Wciąż jest świadom swojej przewagi nad śmiertelnikami, wciąż uważa ludzi za niewartych jego zainteresowania, ale teraz czytelnik już wie, że wynika to z faktu, iż nie chce być świadkiem tego, jak bliskie mu osoby starzeją się i umierają. Nie chce cierpieć tak, jak bohater filmu „Nieśmiertelny”. Między innymi dlatego zapewne przywiązał się do swojej towarzyszki, Agresji. Po jej stracie poddał się całkowicie emocjom. Z pewnością nie postępowałby zbyt rozsądnie targany uczuciami, gdyby nie fakt, że resztkami zdrowego rozsądku przywołuje się do porządku, czyli na przykład nie zabija w napadzie wściekłości jedynej osoby, która może mu pomóc.

Druga księga przygód Rhezusa jest poważniejsza od pierwszej, mniej w niej żartów, co jednak sprawia, że mają dodatkową wartość humorystyczną. Nie zmieniła się tylko ilość przemocy, rozerwanych ciał i rozlanej krwi. Największą ich liczbę ma na swoim koncie Rhezus, chociaż jego przeciwniczka prześciga go pod względem krwiożerczości.

Autorka, podobnie jak w pierwszej księdze, umieściła opowiadania przedstawiające dzieje bohaterów drugoplanowych. Dzięki temu uzyskują oni głębię i wiarygodność. Oczywiście taki zabieg może wywoływać zniecierpliwienie, ponieważ odrywa od głównej fabuły powieści. Jednocześnie próba nadania ludzkiego rysu głównej „złej” jest raczej nieudana, ponieważ czytelnik poznaje najpierw jej trudne dzieciństwo, po czym zostaje skonfrontowany z teraźniejszością kobiety, w której popełnia ona najgorsze zbrodnie w imię bóstwa, ale też dla własnej przyjemności.

Kolejne spotkanie z Rhezusem to spotkanie z innym bohaterem. Nie jest już tak tajemniczy ani nietykalny, a na dodatek w pierwszej części książki to nie on gra pierwsze skrzypce, lecz egzorcysta Okularnik. Wydaje się nawet ciekawszą postacią niż prostolinijny Rhezus, chociaż było już kilku bohaterów fantastycznych, którzy widzieli martwe osoby wśród żywych ludzi. Atutem kreacji Róży Jakobsze jest to, że jej bohater w zasadzie dobrze żyje ze zmarłymi oraz, w przeciwieństwie do mieszkańców swojego świata, nie boi się demonów. Jednocześnie potrafi sobie poradzić z większością problemów świata doczesnego. Jego spojrzenie na Agresję pozwala ostudzić zapał czytelnika, który przyzwyczajony jest do bałwochwalczej postawy Rhezusa. Okularnik tłumaczy, kim jest demon i jakie zagrożenie stanowi dla zwykłych śmiertelników.

Czytelnicy poznają też wreszcie tajemnicę przeszłości Rhezusa. Historia jego rodu jest z pewnością tragiczna, jednak ani trochę realistyczna. Przynajmniej w swoich założeniach, które doprowadziły do dramatycznych wydarzeń, a potem do stworzenia Rhezusa takim, jakim poznaje go czytelnik, czyli nieśmiertelnego, który za wszelką cenę pragnie śmierci. Nie jest to pierwsze nielogiczne rozwiązanie w książkach Róży Jakobsze, a ich powolna kumulacja sprawia, że autorka staje się niewiarygodna w swoim pisarstwie. Można zawieszać niewiarę na haku, ale za którymś razem zacznie trzeszczeć, by z hukiem się urwać. Mam nadzieję, że nie nastąpi to zbyt szybko, chociaż po lekturze drugiej księgi przygód Rhezusa nie czekam już z wielką niecierpliwością na drugi tom. Autorka zapewniła lekką, niezbyt wymagającą rozrywkę, ale nic poza tym. Z pewnością można zapoznać się z drugą księgą pierwszego tomu chociażby po to, by poznać lepiej ciekawego bohatera, jakim jest Okularnik.

 

 

Tytuł: Rhezus

Tom: 1 (księga 2)

Autor: Róża Jakobsze

Wydawca: Fabryka Słów

Data wydania: 11.06.2010 r.

Liczba stron: 288

ISBN-13: 978-83-7574-139-1

Oprawa: miękka

Wymiary: 125 x 195

Seria: Asy polskiej fantastyki

Cena: 29,90 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...