„Śmierciowisko” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 19-11-2013 09:37 ()


„Śmierciowisko” to literacki debiut Anny Głomb. W książce początkującej autorki możemy znaleźć wiele pozytywów. Docenić zaś należy zwłaszcza językową sprawność, która idzie w parze z wykorzystaniem ciekawych pomysłów na opowieść. Bo postapokaliptyczny świat łączący w sobie elementy baśniowości i folkloru, to wizja – przynajmniej w polskiej fantastyce – dosyć nietypowa.

Czasy współczesne, świat po epidemii. Niezidentyfikowana zaraza właściwie wypleniła ludzkość. Ocalałe skupiska żywych starają się kształtować nową rzeczywistość. Tak było także w osadzie Bukowisko. Dziesięciolecia względnego spokoju zostały jednak przerwane przez dziwne i niespotykane dotąd zdarzenia. Zniknięcia, porwania, gwałtowna śmierć niektórych z mieszkańców – wszystko to wprowadziło chaos w życiu lokalnej społeczności. Dziewczyna o imieniu Dorota, będąca główną bohaterką historii z przerażeniem odkrywa, że wszystkie tragedie wiążą się z jej losami. W zupełnie niezrozumiały i całkowicie nieprawdopodobny sposób.

Ważnym punktem tej opowieści jest mieszanie się porządków - świata realnego z fantastycznym. Usatysfakcjonowani powinni być więc wszyscy miłośnicy specyficznego urban fantasy i realiów związanych z postapokalipsą.

Powieść, która w dużej mierze skupia się na obyczajach i sposobie życia ludzi, ma w sobie także sporą dozę nostalgii. Tęsknota za minionym światem, za utraconym spokojem czy wreszcie za radością płynacą z poznania najmniejszych rzeczy uwidacznia się w momentach, w których głos przejmuje narrator. Zdania dotyczące dawnej i nieskażonej natury, najlepszych utworów zespołu „The Doors” czy niektórych fragmentów z Biblii działają bardzo refleksyjnie na całą lekturę.

To pomysł. W przypadku tej autorki koncepcja nabiera większego wyrazu za sprawą odpowiednich narzędzi warsztatowych. Język w powieści jest bardzo liryczny, podszyty wyszukanymi metaforami i zwyczajnie dobrą rytmiką, która sprawia, że całość czyta się w przyjemny, lekko gawędziarski sposób. 

Urzekająco wypadają także opisy poświęcone zwyczajnemu życiu ocalałych mieszkańców. Wykonywane przez nich prozaiczne czynności budują klimat dla historii o utraconym dziedzictwie, o zniszczonej cywilizacji. Nie trudno jest się zatopić w świecie budowanym z tak dużą pieczołowitością, choć trzeba przyznać, że nie wytłumaczone zostały dokładne przyczyny tego, dlaczego ludzie praktycznie wyginęli. Czy to źle, czy to dobrze? Wydaje się, że takie pytanie jest właściwie zbędne. Epidemia to przede wszystkim niejako fabularne tło dla wydarzeń przedstawionych w książce. Wydarzeń przedstawionych w bardzo zręczny sposób. Odpowiednie tempo historii pozwala nam nie tylko na dokładniejsze zrozumienie relacji panujących w Bukowisku, ale także na delektowanie się atmosferą opowieści niesamowitych i elementów kryminalnej układanki związanych z tajemniczymi śmierciami.

Powieść nabiera zaś życia dzięki bohaterom. W tym przypadku galeria postaci zawarta na łamach książki prezentuje się jako jeden z najmocniejszych punktów. To prawda, że największa atencja poświęcona jest postaci Doroty – bohaterki z udanie nakreślonymi motywacjami i ciekawie poprowadzoną osobowością, ale w całości znajdziemy także ciekawe postaci drugoplanowe, jakby żywcem wyjęte z folkloru słowiańskiego. Południce, mordercze demonice sprowadzające śmierć, tajemnicza wiedźma, którą znamy pod imieniem Baba Jaga czy Człowiek ze Skraju Lasu, jako swoisty diabelski emisariusz nieszczęść, to tylko nieliczni, ale zdaje się, że najbardziej charakterystyczni z bohaterów przedstawionych podczas lektury. Jest tajemniczo i jest niesamowicie.

„Śmierciowisko” jest książką, która najzwyczajniej w świecie sprawia radość. Połączenie lekkiego pióra i nieskrępowanej wyobraźni zrodziły w efekcie świat, w którym legendy oraz podania stapiają się w jedno z przeżyciami ludzi po wielkim i globalnym kataklizmie. Sugestywna wizja i znakomite wydanie.

 

Tytuł: "Śmierciowisko"

  • Autor: Anna Głomb
  • Wydawnictwo: Videograf II
  • Miejsce wydania: Chorzów
  • Data publikacji: 11/2012
  • Liczba stron: 290
  • Format: 135x210 mm
  • Oprawa: miękka
  • Wydanie: I
  • Cena: 29,90 zł

comments powered by Disqus