Anne Rice "Mumia" - recenzja

Autor: Wandalia Redaktor: Kilm

Dodane: 18-12-2011 13:44 ()


 

Twórczość Anne Rice nie jest mi obca. Tym razem w moje ręce wpadło najnowsze wydanie Mumii przygotowane przez wydawnictwo Rebis. Pozycja to wszakże nie nowa, bo z roku 1989, jednak z pewnością warta zainteresowania.

Będąc po lekturze kilku powieści z „wampirzego” cyklu autorki, od razu zauważyłam pewne zasadnicze podobieństwa pomiędzy tymi opowieściami. Mumia to również historia nieśmiertelnego, tym razem jednak nie wampira, lecz jak najbardziej człowieka, nieco tylko „poprawionego”. Ramzes II, zwany Wielkim, to legendarny władca Egiptu, jeden z najsłynniejszych faraonów z XIX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Według oficjalnej wersji historii żył przez 91 lat, a panował przez 66. Nosił on również imię Przeklęty, jako że na własne życzenie został skazany na wieczne życie, bez prawa do śmierci. Zmęczony wieloletnimi rządami, ustępuje miejsca swojemu synowi, a sam wyrusza w wieloletnią wędrówkę po świecie. W końcu wraca do Egiptu, aby stanąć na straży jego potęgi i pomagać kolejnym faraonom w chwilach kryzysu. W końcu, zmęczony upływającymi stuleciami, zapada w sen, stając się z upływem lat jedynie legendą. U kresu historii starożytnego Egiptu budzi go jednak do życia Kleopatra, pragnąc wykorzystać wiedzę nieśmiertelnego, aby ocalić upadające królestwo. Kiedy Egipt zostaje podbity przez Rzymian, Ramzes po raz ostatni zapada w sen na niemal dwa tysiące lat.

Pod koniec dziewiętnastego stulecia słynny archeolog Lawrence Stratford odnajduje w Dolinie Królów tajemniczy grobowiec z początków rzymskiego panowania. Jego zdziwienie budzą, umieszczone obok łacińskich i greckich napisów, starożytne hieroglify z okresu XIX dynastii. Wszystko wskazuje na zręczną mistyfikację, jako że u schyłku okresu ptolemejskiego hieroglify nie były już znane. Co dziwniejsze, wewnątrz grobowca, w zwykłej drewnianej trumnie, znajduje się znakomicie zachowana mumia, pochowana zgodnie z wszelkimi staroegipskimi procedurami, nieznanymi w początkach naszej ery. Inskrypcje nagrobne podają również imię zmarłego: „Ramzes Przeklęty, niegdyś Ramzes Wielki Górnego i Dolnego Egiptu; Zabójca Hetytów, Budowniczy świątyń…”.

Kiedy Lawrence Stratford zostaje zamordowany, cała zawartość odnalezionego przez niego grobowca, wraz z mumią, zostaje przetransportowana do Londynu i przekazana córce nieżyjącego archeologa. Młoda Julia Stratford staje w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa i odwiecznej tajemnicy. Ramzes Wielki powraca do życia u progu dwudziestego stulecia.

Podobnie jak w przypadku pozostałych powieści Anne Rice, mamy tu nie tylko możliwość zanurzenia się w wartkiej akcji, ale również zajrzenia w zakamarki duszy istoty nieśmiertelnej. Zadajemy sobie pytanie, czy możliwe jest trwanie przez niezliczone tysiąclecia jako człowiek, będąc światkiem upadku własnego świata, śmierci najbliższych, przemijania epok. Skazany na nieśmiertelność faraon, podobnie jak nieśmiertelne wampiry, nie jest w stanie wędrować nieprzerwanie przez zmieniający się świat. Pozostaje z tyłu, nie potrafiąc pogodzić się z zachodzącymi zmianami. Pomimo nadludzkich cech i umiejętności wciąż pozostaje człowiekiem uzależnionym od zwykłych ludzkich słabości, poszukującym miejsca dla siebie oraz miłości. Czy znajdzie to w dziwnym świecie rozwijającej się techniki i wiedzy?

Postacią, która może również wzbudzić zainteresowanie jest młoda dziedziczka ogromnej fortuny – Julia Stratford. Straciwszy niespodziewanie ojca, jest zmuszona walczyć nie tylko o majątek, ale i o własne życie. Obdarzona rozsądkiem, siłą charakteru i dozą niezależności, przypomina pod tym względem współczesne kobiety. Razem z zakochanym w niej nieśmiertelnym władcą, wbrew opinii rodziny, wyrusza do Egiptu, gdzie spotka się ze swoim przeznaczeniem.

Książka została podzielona na dwie części o zupełnie różnym charakterze. W części pierwszej akcja rozgrywa się głównie w Londynie przełomu wieków. Autorka, z właściwym sobie kunsztem, potrafi stworzyć realistyczny obraz miasta tamtego okresu. Sama historia przypomina nieco melodramat historyczno – obyczajowy z elementami kryminału. W drugiej części czytelnik przenosi się do Egiptu, gdzie ma możliwość poznać zarówno dobre jak i złe strony życia brytyjskiej koloni. Spotykamy tutaj nie tylko zblazowanych arystokratów i urzędników kolonialnych spędzających czas na obowiązkowych rautach i spotkaniach towarzyskich, ale również prawdziwych Egipcjan żyjących we  własnym, podobnym do starożytnego świecie. Sama historia zmienia się powoli w „rasowy” horror z żadną krwi, mściwą mumią i szeregiem zbrodni w tle. Akcja, początkowo powolna, teraz nabiera tępa wciągając czytelnika całkowicie w stworzony przez autorkę świat.

Miłośnikom prozy Anne Rice zdecydowanie polecam tę książkę. Znajdziemy tu bowiem to, z czego autorka jest najbardziej znana, czyli „lekkie pióro”, wartka akcja, umiejętnie stworzony świat i przede wszystkim dawka starego, dobrego horroru.

Korekta: Kilm

Tytuł: Mumia

Tytuł oryginalny: The Mummy

Autor: Anne Rice

Tłumaczenie: J. Spólny

Wydawca: Wydawnictwo Rebis

Data wydania: 28 lipca 2011

Liczba stron: 464

ISBN-13: 978-83-7510-658-9

Oprawa: broszurowa klejona

Format: 12,8x19,7 cm

Cena: 39,90 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za przesłanie egzemplarza do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...