Zapowiedzi styczniowe Wydawnictwa Bellona

Autor: Kilm Redaktor: Kilm

Dodane: 16-12-2011 23:58 ()


Autor: Antoni Szcześniak, Wiesław Szota

Tytuł: DROGA DO NIKĄD? OUN I UPA W POLSCE

Format: 16,5x23,5 cm

Oprawa: twarda

Stron: 588

Data premiery: 17 lutego 2012

ISBN/EAN: 9788311122239

 

Dzieje konfliktu polsko-ukraińskiego w Małopolsce Wschodniej. Polityka władz II Rzeczypospolitej wobec ludności ukraińskiej na Kresach. Działalność terrorystyczna Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Fiasko prób utworzenia niezależnego państwa ukraińskiego pod egidą III Rzeszy. Utworzenie Ukraińskiej Powstańczej Armii i rzeź na Wołyniu. Walka z UPA w latach 1944–1948. Akcja „Wisła” i wysiedlenie ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski.

 

Monografia popularnonaukowa poświęcona dziejom konfliktu polsko-ukraińskiego ze szczególnym uwzględnieniem działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz ich likwidacji w Polsce w latach 1945–1949. Autorzy poprzedzają właściwy temat szeroką panoramą dziejów zachodniej Ukrainy w okresie międzywojennym, omawiają próby utworzenia państwa ukraińskiego pod koniec I wojny światowej, tło narastającego konfliktu między państwem polskim a ograniczaną w swych prawach mniejszością ukraińską w II Rzeczypospolitej, utworzenie OUN i jej działalność terrorystyczną przy współdziałaniu odpowiednich służb III Rzeszy. Szczególnie uważnie analizują dramatyczne lata II wojny światowej w Małopolsce Wschodniej – działalność polskiego podziemia, rozłam w OUN i utworzenie Ukraińskiej Powstańczej Armii, rzeź Polaków na Wołyniu, na koniec odwrót Wehrmachtu i przemieszczanie się sotni UPA w kierunku zachodnim, na ziemie rdzennie polskie.

Zasadniczy trzon książki dotyczy jednak działań UPA w Bieszczadach i na terenach przyległych po II wojnie światowej, kontrakcji Wojska Polskiego i akcji „Wisła”, w końcu likwidacji UPA w Polsce wraz z wysiedleniem ludności ukraińskiej.

Równie jednak interesujące jak tematyka monografii są okoliczności powstania książki. Autorzy, pracownicy Wojskowego Instytutu Historycznego, napisali ją z początkiem lat siedemdziesiątych (Wydawnictwo MON 1973) i była to wówczas jedyna tak wyczerpująca monografia dotycząca tego tematu. Mimo antyukraińskiego wydźwięku zwłaszcza dla nacjonalistów ukraińskich, stanowiła cenne źródło poznania ich dziejów. Ledwo jednak trafiła do księgarń, nastąpiła interwencja ambasady Związku Radzieckiego do KC PZPR, stamtąd do Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego. Zrobiła się afera, autorzy ponieśli konsekwencje służbowe, nakład pośpiesznie wycofano z księgarń. Do dziś publikacja pozostaje białym krukiem. Nie wznawiano jej, w PRL ze względów oczywistych, potem w dbałości o poprawne stosunki z młodym państwem ukraińskim.

Dziś dzieje konfliktu polsko-ukraińskiego doczekały się mnóstwa publikacji i na ich tle Droga donikąd prezentuje informacje zweryfikowane przez innych badaczy. Ale to była pierwsza publikacja i pozostaje dziełem poniekąd klasycznym. Dlatego Bellona wznawia ją dzisiaj bez poprawek, opatrując jedynie współczesnym komentarzem o publikacji i okolicznościach jej powstania.

 

 

Autor: Constance Briscoe

Tytuł: Brzydula. Historia niekochanej

Tłumaczenie: Krzysztof Dworak

Format: 14,5x20,5 cm

Stron: 472

Oprawa:  miękka

Data premiery: 10 lutego 2012

EAN: 9788311121911

 

- Chcę operacji kosmetycznej!

- Dlaczego?

- Bo jestem brzydka, brzydka, brzydka.

 

Od nędzy, przez szkołę, studia – sfinansowane przez pracę m. in. w charakterze opiekunki nad obłożnie chorymi – dzięki własnym ambicjom i uporze do prestiżowej elity prawników… Lecz jej kłopoty trwają…

Matka mówiła jej, że jest brzydka. Powtarzała to nieskończenie. Nie dawała jej żadnych radości i szczęścia. Ale córka się nie poddawała…

Znakomita, trzymająca w napięciu książka, fascynująca i inspirująca.

Barwna opowieść o nadziei, która przezwyciężyła niechęć matki i otoczenia oraz przeciwności losu.

 

Wspomnienia Constance Briscoe, wydane pod tytułem Ugly, ukazują świat dziecka, które musiało dojrzeć przedwcześnie. Powodem tego była codzienna walka o przetrwanie w najbardziej nieprzyjaznym dla dziewczynki środowisku – w jej własnym domu. Nieustannie poniżana i dręczona staje się w oczach czytelnika postacią bez mała heroiczną, siła jej woli przeciwstawia się bowiem niesprawiedliwości z mocą znamionującą niepospolity charakter.

Clare, gdyż takie przylgnęło do niej przezwisko, urodziła się w Anglii, jako czwarte dziecko nieudanego małżeństwa imigrantów z Jamajki, które rozpadło się jeszcze przed jej poczęciem.  Nie mogąc znieść tytułowej „brzydoty” swojej córki oraz jej nocnego moczenia matka Clare znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Dla dziewczynki dom staje się miejscem do tego stopnia przerażającym, że zwraca się ona do opieki społecznej z zamiarem zamieszkania w sierocińcu, a gdy plan ten się nie udaje, wypija środek dezynfekujący.

W wieku trzynastu lat Clare zwraca się do sądu, by doprowadzić do zaprzestania domowych tortur. Zetknięcie z wymiarem sprawiedliwości nadaje jej życiu nowy sens: Clare zaczyna marzyć o karierze adwokata. Jej marzenia ugruntowują się podczas szkolnej wycieczki do Knightsbridge Courts. Spotyka tam mecenasa Michaela Mansfielda, który oferuje Clare pomocną dłoń w jej zamierzeniach.

Wyzwolenie spod okrutnej władzy rodzicielskiej otrzymuje swój symboliczny wyraz w przybraniu przez Clare jej prawdziwego imienia, Constance. Obecnie Constance Briscoe jest cenionym adwokatem, a także sędzią. Była jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Niniejsze wydanie książki zawiera również niezwykle interesującą relację z procesu, który wytoczyła autorce jej matka twierdząc, iż zawarta w książce opowieść o znęcaniu się nad dzieckiem jest pomówieniem.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...