Atrakcje podczas Miasta Komiksów

Autor: Anna Szejna Redaktor: Motyl

Dodane: 28-07-2010 16:48 ()


Prezentujemy opis atrakcji podczas Miasta Komiksów, które odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia 2010 r. w Stalowej Woli. Imprezę uświetni wizyta Grzegorza Rosińskiego.

 

  • „ATLANTYDA” - wystawa komiksu i grafiki Jakuba Woynarowskiego

 

„Atlantyda” stanowi retrospektywną prezentację prac Jakub Woynarowskiego – pochodzącego ze Stalowej Woli intermedialnego artysty, a obecnie dyrektora artystycznego projektu „Miasto Komiksów”. Ekspozycja obejmuje grafiki, ilustracje i komiksy zrealizowane w latach 2007 – 2010, poczynając od niemej graficznej opowieści „Hikikomori” (nagrodzonej Grand Prix 18. Międzynarodowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi), poprzez osadzone w stalowowolskich plenerach historie prezentowane w ramach pierwszej edycji „Miasta Komiksów”, aż po najnowsze prace: fragmenty wizualnego eseju o Feliksie Jasieńskim (zrealizowanego na zamówienie Centrum „Manggha” w Krakowie), ilustracje do internetowej powieści „Żołnierze” Juliusza Strachoty oraz cykl grafik „Maszyny Samotnicze” (nawiązujący do „Wielkiej Szyby” Marcela Duchampa).

Tytuł „Atlantyda”, odniesiony do prezentowanych grafik, można potraktować jako metaforyczne określenie bezludnego świata, wypełnionego przez rośliny, rojowiska owadów i pozostałości cywilizacji – ożywione przedmioty, lewitujące w przestrzeni lub zatopione w smolistej cieczy. Paradoksalnie jednak „Atlantyda” jest przede wszystkim opowieścią o człowieku, historią skonstruowaną na podobieństwo niderlandzkich „martwych natur”, w których konstelacja obiektów stanowi portret ich użytkownika.

 

  • GRA TERENOWA „ZAGINONY”

Uczestnicy gry (wyposażeni w mapy i niezbędne wskazówki) będą mieli za zadanie odnalezienie „zagubionego” w Stalowej Woli Grzegorza Rosińskiego. Scenariusz gry poprowadzi nas przez miasto czasów małoletniego Grzegorza, a jej finał będzie nie lada gratką dla fanów rysownika. Zwycięzcy będą bowiem mieli niepowtarzalną okazję zjeść tort i spędzić czas z mistrzem komiksu na jego przyjęciu urodzinowym.

Żeby jednak dotrzeć na przyjęcie, trzeba wziąć udział w grze. Scenariusze i mapy zostaną rozdane ok. godz. 19.30, w Miejskim Domu Kultury, po wernisażu wystawy Jakuba Woynarowskiego.

 

7 sierpnia

 

  • „ŚWIAT WEDŁUG ROSKA”

Uroczyste otwarcie wystawy przedstawiającej dorobek artystyczny Grzegorza Rosińskiego w holu głównym Miejskiego Domu Kultury.

Wystawa opiera się o zbiory prywatne Macieja Szatko, Mirosława Sobieckiego i Wojciecha Birka. Przygotowane publikacje ułożone zostały w porządku chronologicznym pokazując ewolucję kreski Grzegorza Rosińskiego od końca lat sześćdziesiątych, aż do współczesności. Zobaczymy m. in. kolekcję komiksów rysownika, wiele ciekawych zagranicznych publikacji gazetowych, zagraniczne wydania serii „Thorgal” (Niemcy, Holandia, Włochy, Grecja, Turcja, Korea, USA i inne) oraz wiele rzadkich thorgalowych gadżetów i ciekawostek: medale, znaczki, portfolia, płyty CD i DVD, karty telefoniczne, pocztówki oraz wiele innych.

Zaraz po otwarciu wystawy zapraszamy do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury na prezentację multimedialną, która przybliży fanom komiksu osobę Grzegorza Rosińskiego.

  • „UWOLNIĆ MISTRZA!” - gra terenowa

Celem gry jest odnalezienie artysty w przepastnych wnętrzach gmachu Miejskiego Domu Kultury. Tym razem wcielimy się w postaci rodem z „Kapitana Żbika”, jednego z najpopularniejszych komiksów Grzegorza Rosińskiego w Polsce.

  • KONCERT GRUPY „URBAN FOXES”

Niesamowite brzmienia londyńskiej grupy, która czerpie z kultury francuskiej, angielskiej i polskiej łącząc je w harmonijną całość. Muzyka świata na miarę XXI wieku. Nazwa zespołu nawiązuje do „miejskich lisów”, które wtopiły się w strukturę dużych miast, takich jak Londyn, w którym obecnie mieszkają i tworzą członkowie zespołu. Te dzikie zwierzęta musiały przystosować się do miejsca, które nie jest ich naturalnym środowiskiem. W podobnej sytuacji są członkowie zespołu, którzy pochodzą z Polski, Francji, Anglii i Węgier. Grupa czerpie z kultur swoich krajów, tworząc muzykę pełną energetyzujących i klimatycznych dźwięków- muzykę świata na miarę XXI wieku.

  • MALOWANIE KOMIKSU NA ŻYWO

W dniach 6-8 sierpnia, na ścianach kilku budynków wokół ogródka jordanowskiego przy ul. Ofiar Katynia powstaną komiksowe historie o Stalowej Woli. Ich autorami będą tegoroczni uczestnicy warsztatów oraz prowadzący: Krzysztof Gawronkiewicz, Przemysław Truściński, Wojciech Birek i Kuba Woynarowski.

  • STANOWISKO WYDAWNICTWA „EGMONT”

Wydawnictwo "Egmont" przygotuje stanowisko firmowe, dzięki czemu możliwy będzie zakup komiksów pana Grzegorza Rosińskiego oraz wielu innych interesujących pozycji zarówno komiksowych, jak i książkowych. Zapraszamy do holu głównego Miejskiego Domu Kultury.

 

8 sierpnia

 

Ogródek Jordanowski, ul. Ofiar Katynia

  • KOMIKSOWY PIKNIK RODZINNY – gry i zabawy z komiksowego świata Thorgala

godz. 11.00

  • ODNALEZIONY DRAKKAR – odsłonięcie wiklinowej rzeźby
  • PARK LINOWY – po raz pierwszy w Stalowej Woli! uciechy z TEATREM WAGABUNDA

godz. 15.00

  • BOB BUDOWNICZY – no to buuudujemy!

godz. 15.15

  • NAJFANTASTYCZNIEJSZY ZAMEK Z PIASKU – konkurs rodzinny

godz. 16.30

  • „KOZIOŁEK MATOŁEK” – spektakl teatralny

godz. 18.00

  • rozstrzygnięcie konkursu

Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...