Jasper Fforde "Pieśń Kwarkostwora" - recenzja

Autor: Izabela Wojnowska Redaktor: Motyl

Dodane: 29-06-2015 18:25 ()


Pieśń Kwarkostwora to druga część cyklu Kroniki Jennifer Strange autorstwa Jaspera Fforde. To kontynuacja przygód niezłomnej Jennifer Strange znanej z powieści Ostatni Smokobójca.

Od pamiętnych wydarzeń w Herefordzie, podczas których zginął ostatni smok, minęło kilka miesięcy. Jennifer nadal zarządza agencją czarów Kazam, która prosperuje coraz lepiej. Pewnego razu czarodzieje otrzymują z pozoru typowe zlecenie: mają odnaleźć zaginiony pierścień. Zadanie okazuje się jednak nie tylko trudne, ale i niebezpieczne. Tygrys prawie przypłaca je życiem, Lady Mawgona zamienia się w kamień, a za tym wszystkim kryje się niecny spisek…

Trudno się nie uśmiechnąć czytając kolejny tom przygód Jennifer Strange i jej wiernej kompanii. Od pierwszej strony daje się wyczuć niezwykle pozytywny klimat opowieści, który nie tylko pozwala czerpać przyjemność z lektury, lecz również w niezwykły sposób poprawia humor.

Fabuła książki jest równie ciekawa, żeby nie powiedzieć lepsza, co Ostatniego Smokobójcy. Główny wątek, czyli intryga, którą muszą rozpracować i zmierzyć się bohaterowie, robi wrażenie z kilku powodów. Po pierwsze – jest interesujący sam w sobie. Historia jest wciągająca, zawiła, tajemnicza i posiada tę konieczną dawkę dramatyzmu, żeby całość nie znudziła się za szybko. Po drugie – można ją interpretować na różne sposoby. Młodszym czytelnikom zapewne przypadnie do gustu świat wypełniony czarami i innymi niecodziennymi sprawami, a także same perypetie bohaterów. Jednak to ci nieco starsi będą mieli najlepszą zabawę. Pod płaszczykiem magii, dowcipu i zdrowej (za co duży plus) ironii Jasper Fforde zgrabnie przemyca absurdy dnia codziennego, które najlepiej obrazują sugestywne nazwy i przydomki (tak jak Bezużyteczny Brat Króla). Również intryga, której ofiarą pada Jennifer i jej towarzysze nie jest tylko kwestią pojedynku czarowników. Prawdopodobnie niejeden czytelnik uśmiechnie się krzywo czytając o metodach i sposobach na zwycięstwo i pomyśli, że coś mu to przypomina.

Minusów książki nie zauważyłam, zatem Pieśń Kwarkostwora dostaje wysoką ocenę. Oczywiście, jak każdy utwór posiadający własny styl, jednym spodoba się bardziej, innym mniej. Mimo to, wielu czytelników z pewnością doceni wyrafinowany humor, ciekawą fabułę i oryginalność, których książce Fforde nie sposób odmówić.

 

Tytuł: "Pieśń Kwarkostwora"

 • Autor: Jasper Fforde
 • Wydawca: Sine Qua Non
 • Ilustracje: Robert Sienicki
 • Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
 • Miejsce wydania: Kraków
 • Liczba stron: 320
 • Oprawa: miękka
 • Format: 140x205 mm
 • Data publikacji 27.04.2015 r.
 • Wydanie: I
 • Cena: 34,90 zł  

 Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus