"Assassin's Creed" tom 1: "Desmond" - recenzja

Autor: Michał "de99ial" Romaniuk Redaktor: Motyl

Dodane: 19-12-2011 06:58 ()


„Assassin’s Creed” to bardzo popularna seria gier komputerowych, która zyskała liczne grono oddanych fanów. Nikogo nie powinno dziwić więc pojawienie się na rynku dodatkowych gadżetów czy innych produktów nawiązujących tematycznie. Jednym z nich jest komiks, który dzięki wydawnictwu Sine Qua Non pojawił się także na rynku polskim.

Komiks został wydany solidnie, w dużym, przejrzystym formacie, na kredowym papierze wysokiej jakości. Druk równomierny, bez przekłamań czy defektów, a całość w twardej oprawie. Kreska Defali jest przyjemna dla oka, jakkolwiek są kadry nieco straszące - artyście czasami nie wychodzi rysowanie twarzy kobiet, zwłaszcza mających uchodzić za uwodzicielskie. To jedyny zauważony przeze mnie defekt.

Scenarzysta Eric Corbeyan, mam wrażenie, że nie napracował się za bardzo. Komiks silnie opiera się na historii z gry i właściwie nie dodaje nic nowego. Nieco tylko zmieniono kolejność poszczególnych wydarzeń, a także znacznie uproszczono pewne elementy, ale to akurat jest zrozumiałe - gra stawia na inne aspekty niż komiks. Porusza także kilka wątków dodatkowych, ale na podstawie pierwszego tomu ciężko ocenić ich wpływ na dalszy rozwój historii.

Odnoszę wrażenie, że ta publikacja przeznaczona jest dla dwóch grup odbiorców. Pierwsza to miłośnicy gry kolekcjonujący gadżety z nią związane. Druga zaś to ludzie zaciekawieni opowieścią zaprezentowaną w historii interaktywnej, ale nie mający ani czasu czy ochoty na siedzenie przed ekranem. Dla nich najważniejsza jest fabuła, która w komiksie zajmuje najważniejsze miejsce.

Komiks „Assassin’s Creed” to nowa rzecz na naszym rynku. Nie jest pozycją wybitną. Nie zachwyca fabułą czy kreską, ale może stanowić dobry pretekst do rozruszania rynku komiksowego w Polsce. Jakby nie patrzeć szeroka jest grupa fanów Altaïra ibn al-Ahad czy Ezio Auditore da Firenze i jeśli zainteresują się oni komiksem to może większe grono sięgnie po inne wydawnictwa tego typu? W każdym razie jest to pozycja warta uwagi i zainteresowania się nią.

 

Tytuł: "Assassin's Creed" tom 1: "Desmond"

  • Scenariusz: Eric Corbeyan
  • Rysunki: Djillali Defali
  • Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
  • Wydawnictwo: Sine Qua Non
  • Data publikacji: 15.11.2011
  • Papier: kreda
  • Oprawa: miękka/twarda
  • Stron: 48
  • Cena: 19,99/29,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...