"Strażnik" - recenzja

Autor: Katarzyna Suś Redaktor: Motyl

Dodane: 28-12-2006 10:24 ()„Strażnik" w reżyserii Clarka Johnsona to kinowa produkcja w interesującej obsadzie. W obrazie zobaczymy między innymi takie gwiazdy jak: Kim Basinger, Michaela Douglasa czy Kiefera Sutherlanda. Tematyka filmu wydaje się być na czasie, a porusza dość delikatny temat dla Amerykanów, a dotyczący Secret Service, czyli organizacji zajmującej się ochroną prezydentów Stanów Zjednoczonych, ale w przeszłości stojącą też na straży ochrony emisji i wykrywania fałszerstw pieniędzy. Już w zapowiedzi filmu usłyszycie, że nigdy, przenigdy w całej jej historii nie było udokumentowanego przypadku zdrady w tych elitarnych jednostkach, których jedynym celem jest oddanie życia za prezydenta USA. W tym filmie jednak ta ostatnia ostoja patriotyzmu zostaje zaatakowana od wewnątrz.

Agent Pete Garrison - w tej roli Michael Douglas, zostaje oskarżony o zdradę. Jako że jest on niemalże weteranem tych jednostek, sprawa staje się tym bardziej niebezpieczna i priorytetowa. Współpracujący z nim do tej pory koledzy po fachu mają za zadanie złapać go za wszelką cenę. Niestety, część z nich została wyszkolona właśnie przez niego, co oprócz moralnych niesie z sobą problemy natury technicznej. Garrison zna bowiem wszystkie sztuczki i nawyki wypracowane w Secret Service, co niejednokrotnie pomaga mu wyjść z opresji bez szwanku, a także być zawsze jeden krok do przodu przed swoimi byłymi kolegami.

Niewątpliwie dodatkowego smaczku fabule dodaje gra psychologiczna między głównymi oponentami, czyli Michaelem Douglasem a Kieferem Sutherlandem, który wcielił się w rolę kierującego operacją agenta Davida Breckinridge'a. Dla fanów obu aktorów jest to nie lada gratka.

Podsumowując, „Strażnik" to kino pełne niesamowitych zwrotów akcji, zaskakujących wątków, popisowych pościgów i gonitw. Gorąco polecam.

 

Tytuł oryginału: Sentinel

Reżyser: Clark Johnson

Scenariusz:  George Nolfi

Na podstawie powieści:  Gerald Petievich

Obsada: Michael Douglas, Kiefer Sutherland, Kim Basinger, 

Eva Longoria, David Rasche

Gatunek: Thriller

Wytwórnia: 20th Century Fox

Czas trwania: 104 minut

Rok premiery: 11.12.2006

Liczba nośników: 1

Format obrazu: 1.85:1

Scieżka dzwiękowa: DD 5.1 angielski, węgierski,

2.0 polski (lektor)

Napisy: angielskie, arabskie, bułgarskie, chorwackie,

czeskie, duńskie, fińskie, hebrajskie, węgierskie,

portugalskie, rumuńskie, islandzkie, norweskie, słoweńskie,

szwedzkie, estońskie, litewskie, łotewskie, tureckie

 

Dodatki:

- Komentarze audio

- Sceny usunięte

- Tajne służby

- W prezydenckim cieniu: Ochrona Prezydenta

- Zwiastun 24 godziny sezon 5

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...