Basilica - recenzja gry planszowej

Autor: Jakub "Arathi" Nowosad Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 25-05-2011 16:51 ()


Gry planszowe tylko dla dwóch osób przypominają szachy bądź warcaby. Klimatu w nich mało, ale rozgrywka rozpala do białości te części mózgu, które odpowiadają za logikę, kombinowanie i strategię. Nie trzeba geniusza, by wiedzieć, że większą popularnością w fandomie cieszą się jednak wieloosobowe gry kooperacyjne. Mimo, że Basilica taką nie jest, to raczej bez problemów powinna znaleźć wierne grono fanów.

Wydana przez Rebel.pl gra stworzona została przez Łukasza M. Pogodę - zaznajomionym z polskim światkiem planszówek to nazwisko nie powinno być obce. Tak znany autor powinien gwarantować świetną rozgrywkę przy doskonałym wykonaniu.

Na początek przyjrzyjmy się zawartości. Na grę składa się coś na kształt planszy, kostki budowniczych, mnóstwo żetonów oraz jeden pion. Plansza jest tutaj tylko i wyłącznie pewnym rodzajem toru do układania żetonów. Te ostatnie dzielą się na dwustronne żetony katedry, których jest najwięcej oraz witraże, punkty, monety i awanse. Wykonanie wszystkich elementów gry jest bardzo dobre, co pozwoli długo cieszyć się grą. Można by prosić tylko o podpisy pod rozkazami, by podczas rozgrywki nie sięgać co chwilę do instrukcji. Sama instrukcja wydana jest w trzech egzemplarzach, każdy w innym języku. Nie można mieć co do niej żadnych zastrzeżeń - jest napisana prostym, przejrzystym językiem i ze zrozumieniem jej nikt nie powinien mieć kłopotów. Oczywiście podczas pierwszych rozgrywek konieczne będzie korzystanie z niej, by nie zapomnieć o żadnym szczególe; nie jest to jednak minus a standard w każdej grze. Wszystkie elementy gry zostały zamknięte w estetycznym pudełku, którego jedynym minusem jest brak przegródek przez co potrafią się one walać po pudełku bez ładu i składu. Raczej nie powinny się przez to zniszczyć, ale nie jest przyjemnym uczucie, że mogą się one pogubić.

Sama rozgrywka polega na dokonywaniu strategicznych wyborów między różnymi czynnościami. Po pierwsze każdy z graczy może zdecydować o rozbudowaniu katedry. Niby prosta czynność, wymaga jednak planowania swoich ruchów przy jednoczesnym przewidywaniu ruchów przeciwnika. Na początku się może wydawać, że braknie stołu, który robi za większość planszy, lecz wkrótce się można przekonać, że to tylko fałszywe wrażenie. Druga z czynności, czyli wystawienie budowniczego, to już walka o punkty. Łącznie z trzecią czynnością, którą jest wykonanie rozkazu, decyduje o wygranej. Wspomniane rozkazy, choć mogą się wydawać na początku skomplikowane, już po kilku minutach rozgrywki tracą tą cechę i stają się elementem, o który gracze są wstanie się pozabijać. Ostatecznie najważniejszym elementem boju są punkty - nie można się oprzeć wrażeniu, że podlicza się je bardzo podobnie do Carcassonne. Duża losowość rozgrywki pozwala za każdym kolejnym razem cieszyć się z gry. Sądzę, że gracze po kilku partyjkach Basiliki z przyjemnością sięgną po coraz trudniejsze gry, jednocześnie nie odkładając na bok samego budowania katedr, do którego zapewne będą często wracać.

Jedyne zastrzeżenia mam do początkowej trudności rozgrywki. Grając pierwszy raz trzeba się nagłowić, by nie pogubić się w ilości dostępnych opcji logicznych rozwiązań. Logika i strategia to zresztą podstawy Basiliki. Niestety w ten sposób ucierpiała warstwa fabularna. Z jednej strony nie ma co się dziwić - w końcu to gra logiczna, ale z drugiej - jeśli gracze mają budować bazylikę to choć trochę klimatu w grze powinno być. Trzeba jednak przełknąć ten minus i rozkoszować się napinaniem umysłu do granic wytrzymałości. Dodatkowym pozytywnym elementem rozgrywki jest konieczność nieustannej czujności - jeden źle położony żeton czy postawiony budowniczy może zaprzepaścić wygraną.

Podsumowując można powiedzieć, że Basilica to dobra gra dla fanów podkładania sobie świń i logicznego myślenia. Choć nie jest ona jakimś wielkim novum na polskim rynku gier planszowych, to na pewno urozmaici nudne wieczory i sprawi, że potem z chęcią sięgniemy po trudniejsze i bardziej skomplikowane gry.

Ocena: 7/10

korekta: Spider

 

Tytuł: Basilica

Autor: Łukasz M. Pogoda

Wydawca: Rebel.pl

Liczba graczy: 2 osoby

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok. 45 minut

Cena: 79,95 zł 

 

 

Dziękujemy firmie Rebel, za udostępnienie gry do recenzji. Zdjęcia pochodzą ze strony rebel.pl 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...