„Pułapka czasu” nie tylko w kinach - premiera powieści graficznej

Autor: Wydawnictwo Mamania Redaktor: Motyl

Dodane: 21-02-2018 21:56 ()


„Pułapka czasu” to kultowa powieść, która od kilkudziesięciu lat święci triumfy w USA. Ekranizowana (w kinach od 9 marca), wystawiana w teatrze i jako sztuka operowa. W Polsce po raz pierwszy wydana jako powieść graficzna autorstwa Hope Larson, za którą autorka otrzymała Eisner Award, jedną z najważniejszych nagród dla twórców komiksów. Premiera powieści 28 lutego.

Bohaterką "Pułapki czasu" jest trzynastoletnia Meg Murry, najstarsze dziecko fizyków Alexa i Kate Murry. Jest matematycznie uzdolniona, choć rzadko wykorzystująca swoje mocne strony, wycofana i podobnie jak wiele nastolatek niezadowolona ze swojego wyglądu. Uwielbia swoją matkę i trzech braci, tęskni za zaginionym w tajemniczych okolicznościach ojcem. Pewnej burzliwej nocy w domu Meg zjawia się tajemnicza Pani Coto, która wspomina o koncepcji naukowej, nad którą pracował ojciec dziewczyny, zanim zniknął. Według niej to była przyczyna, że pan Murry przepadł bez wieści. Pani Coto oraz dwie inne pozaziemskie przewodniczki: Pani Kto i Pani Która (w filmie: Reese Witherspoon, Oprah Winfrey, Mindy Kaling) obiecują Meg, że pomogą odnaleźć i uratować jej ojca. Meg, jej genialny brat Charles Wallace oraz jej szkolny kolega Calvin O'Keefe, z którymi wyrusza na poszukiwania, nie przypuszczali, że będzie to początek nieprawdopodobnych przygód, kosmicznych podróży do światów, które trudno sobie wyobrazić, a przede wszystkim konieczność walki z mrocznymi siłami. Nastolatkowie, aby uratować ojca Meg, muszą pokonać zło, które uwięziło mężczyznę w pułapce czasu. Jak znaleźć siłę i wiarę w to, że mając kilkanaście lat, można tego dokonać? Jak opanować obezwładniający strach? Baśniowy klimat, wartka akcja i tajemnica do rozwikłania to gwarancja, że tak łatwo nie zostawi się tej historii.
 


1. „Pułapka czasu” od lat na listach najpopularniejszych książek
„Pułapka czasu” to amerykańska powieść dla niedorosłych, za którą Madeleine L’Engle otrzymała w 1963 roku medal Johna Newbery’ego, jedną z ważniejszych i najstarszych nagród literackich przyznawanych amerykańskim twórcom dla dzieci. Zainspirowana wielotygodniową podróżą po USA oraz fizyką kwantową stworzyła fascynującą opowieść o Meg Murry, która z bratem i przyjacielem wyrusza uratować swojego ojca, zaginionego bez wieści podczas tajnej misji rządowej.

A Wrinkle in Time wydawana jest do dzisiaj. To jedna z najczęściej wypożyczanych książek w amerykańskich bibliotekach (dane z lat 1990-2000), która trafiła na listy m.in.: stu najlepszych książek dla dzieci i stu najpopularniejszych książek wszech czasów. W 2016 roku powieść przeżyła sprzedażowy renesans. Dzieciaki ruszyły do księgarń zaraz po tym, gdy Chelsea Clinton, córka prezydenta USA, w swoim przemówieniu, które wygłosiła w czasie Narodowej Konwencji Demokratów, stwierdziła, że A Wrinkle in Time była jedną z ważniejszych książek jej dzieciństwa.

Początkowo żaden wydawca, do których Madeleine L’Engle wysłała swoją powieść, nie chciał opublikować A Wrinkle in Time. Jak mówi sama autorka, być może dlatego, że książka wydawała się zbyt trudna – w otwarty sposób poruszała bowiem problem zła. Innym wytłumaczeniem niechęci wydawców mógł być fakt, że główną bohaterką książki jest młoda kobieta, co w tamtych czasach było rzadkością w powieściach science-fiction.

2. Inspiruje twórców, czyli adaptacje „Pułapki czasu”
Książka inspirowała nie tylko czytelników, stała się również kanwą dwóch filmów. W 2003 roku powstała telewizyjna adaptacja powieści, a w 2018 roku – pełnometrażowa fabuła, którą wyprodukowało studio Walta Disneya z udziałem takich gwiazd jak Oprah Winfrey, Reese Witherspoon i Chris Pine. Książka wystawiana była również jako sztuka teatralna i operowa.

W 2012 roku Hope Larson (ur. 1982), utalentowana rysowniczka i amerykańska twórczyni komiksów, przeniosła opowieść Madeleine L’Engle na karty powieści graficznej pod tytułem: „Pułapka czasu. Powieść graficzna”, za co dostała Eisner Award, uznawaną za najważniejszą nagrodę przyznawaną twórcom komiksów, nazywaną też Oscarem komiksu. 

comments powered by Disqus