Szymon Jędrusiak - "Zawisza Czarny" - premiera

Autor: Bukowy Las Redaktor: Motyl

Dodane: 20-02-2017 14:30 ()


Zawisza Czarny to nasz największy bohater z czasów średniowiecza. Zręczny dyplomata, biegły w wojennym rzemiośle rycerz, zapobiegliwy gospodarz, który służąc królom polskiemu i węgierskiemu, dorobił się sporego majątku. Nie był też człowiekiem bez skazy: w młodości groziła mu ekskomunika za występki przeciwko biskupowi; pił piwo, nie spłacał długów w terminie, procesował się o pieniądze,
nie respektował wyroków sądów, stawał z orężem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. A jednak z jakichś powodów stał się już dla współczesnych symbolem wszelkich cnót, bohaterem narodowym.

Dwie znakomite powieści historyczne.

Zawisza Czarny. Aragonia

Przygoda, intryga i historia w malowniczej scenerii zamku Castillo de Loarre.

Dobiega końca najbardziej burzliwe stulecie w dziejach Europy Zachodniej; zarazy i wojny doprowadziły
do wyludnienia oraz gospodarczych kryzysów. Kościół jest osłabiony schizmą, majątek przenosi się do miast, w których rodzi się kapitalizm. Wysoka szlachta nie jest już w stanie zarobić na swoje zamki orężem i wojnami. Pola bitew zdominowali najemnicy: są „łatwiejsi w użyciu” i tańsi.

Korona Aragonii, jedno z najbardziej rozwiniętych handlowo królestw ówczesnego świata,
to miejsce stykania się wielu kultur. W takiej scenerii pojawia się Zawisza Czarny. Występuje jako obserwator tego, co dzieje się w Starej Europie. Tymczasem na Wschodzie rodzi się nowa potęga: Polska.

Zawisza Czarny. Droga do króla

Intryga polityczna i polsko-krzyżacka wojna wywiadów, sięgająca daleko poza granice obu państw.

Druga połowa XIV wieku. Polska znajduje się w żelaznym uścisku wrogich sąsiadów. Unia z Litwą otwiera przed Polakami nieograniczone możliwości ekspansji i rozwoju: militarnego, gospodarczego i kulturowego. Ten nagły awans Polski wywołuje dyplomatyczno-propagandową akcję Zakonu Krzyżackiego.

Do Gdańska, prosto z Aragonii, udaje się Zawisza Czarny,
by spotkać się z jednym z kupców pruskich. Przybywa za późno. Kupiec nie żyje. Tak rozpoczyna się kolejna odsłona polsko-krzyżackiej wojny wywiadów, w której stawką jest bezpieczeństwo króla Władysława Jagiełły i przetrwanie unii Polski z Litwą.


comments powered by Disqus