Publicystyka w Fabryce Słów - Krew na naszych rękach? Pawła Lisickiego

Autor: Fabryka Słów Redaktor: Motyl

Dodane: 15-08-2016 01:23 ()


Już 9 września premierę będzie miała najnowsza książka Pawła Lisickiego "Krew na naszych rękach?

Od połowy ubiegłego wieku w powszechnej świadomości świata jedyną ofiarą wojny stali się Żydzi. Przeciętny Amerykanin, czy Francuz, czy Niemiec mniema, że II wojna to był holocaust i tyle. Byli jeszcze jacyś ludzie, którzy Żydów ratowali, reszta jednak, cała, wielka wielomilionowa rzesza przyglądała się biernie, albo wręcz w mordzie uczestniczyła. Otoczeni przez mrowie chrześcijańskiej tłuszczy, która czyhała na ich życie i majątek, Żydzi ginęli samotnie.

Hitler to nie zbrodniarz i morderca ludów, ale wyłącznie zabójca Żydów; podbite narody, Polacy, Serbowie, Rosjanie, czy Białorusini to nie osobne ofiary, ale nieistotny nawóz historii, przypis do wielkiej tragedii holocaustu. A chrześcijaństwo? Staje się ono wehikułem, za pomocą którego wiele środowisk żydowskich bez oporów i żenady może przypisywać innym winę i opowiadać, że wszyscy goje mają krew na rękach.

Dla polskiej osobnej pamięci, dla polskich ofiar, które ginęły niezależnie od Żydów w ogóle w takim ujęciu nie ma miejsca. 

W tej książce próbuję powiedzieć jak do tego doszło. Próbuję pokazać w jaki sposób zbrodnie na jednym narodzie, na Żydach, nagle stały się jedynym symbolem uniwersalnego mordu. Dlaczego współczesny Kościół pogodził się z rolą, jaką narzuciła mu religia holocaustu: praktycznie uznał swoją winę za doprowadzenie do zbrodni, i ogłosił, że będzie zwalczał antysemityzm. 

Cóż, czasy, kiedy Polacy mogli żyć w naiwnym przekonaniu, że są postrzegani jako współ-ofiary wojny dawno się skończyły. Sakralizacja holocaustu sprawiła, że dokonał się nowy podział ról.

 

PAWEŁ LISICKI

Paweł Andrzej Lisicki (ur. 20września 1966) – polski dziennikarz, publicysta, pisarz, w latach 2006 – 2011 redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita, w latach 2011 – 2012 redaktor naczelny tygodnika Uważam Rze. Od 2013 jest redaktorem naczelnym tygodnika Do Rzeczy , jednego z największych i najbardziej wpływowych pism konserwatywnych w Polsce.

Autor zbiorów esejów Nie-ludzki Bóg (1995,2007), Doskonałość i nędza (1997,2008, Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego w 1998r.), Punkt oparcia (2000) i Powrót z obcego świata (2006). Wydał też dwa dramaty –Jazon (1999) i Próba (2005) oraz powieść Przerwa w pracy (2009).

W 2015 r. ukazała się jego książka Dżihad i samozagłada zachodu, wnikliwa i nad wyraz celna analiza stosunku kościoła katolickiego wobec islamu. Książka wywołała szeroką debatę medialną, ze względu na wagę i aktualność poruszanych w niej zagadnień.

Przetłumaczył m.in. Heideggera i narodowy socjalizm Victora Fariasa, Naturę katolicyzmu Karla Adama i Zaćmienie Boga Martina Bubera. Autor wstępów krytycznoliterackich do Theatrum Mundi. Kosmologii i teologii Dantego Alighieri Jacka Grzybowskiego i O miłości Jezusa i innych pism Savonaroli. W latach 2013 – 2014 wydał trylogię poświęconą początkom chrześcijaństwa i historycznej postaci Jezusa z Nazaretu: Kto zabił Jezusa?, Tajemnica Marii Magdaleny, Czy Jezus jest Bogiem. W 2013 roku ukazała się też książka, wywiad rzeka z Lisickim Po prostu Uważam Rze.

Publikował wywiady, analizy i komentarze polityczne m.in. w „Rzeczpospolitej”, ,,Fakcie”, ,,Dzienniku”, ,,Uważam Rze”, „Gazecie Wyborczej”, „Wproście”, „Znaku”, „Frondzie”.

Stały uczestnik radiowych i telewizyjnych programów publicystycznych, m.in. „Loży Prasowej” czy, „Minęła dwudziesta”.


comments powered by Disqus