Komiksowy kalendarz IPN na 2015 r.

Autor: Sławomir Zajączkowski Redaktor: Motyl

Dodane: 31-12-2014 14:44 ()


Komiksowy kalendarz „Akcje Polski Podziemnej” stworzyli: Sławomir Zajączkowski (scenariusz), Krzysztof Wyrzykowski (rysunki), Mikołaj Ostaszewski (koncepcja artystyczna i skład). Noty historyczne napisał Michał Kurkiewicz, konsultantami naukowymi byli dr Tomasz Łabuszewski i dr Sławomir Poleszak, a redaktorką – Barbara Niedzielko. Kalendarz zawiera 5 epizodów z komiksów, które się ukazały i 7 zupełnie nowych epizodów stworzonych specjalnie do kalendarza. Ciekawostką jest pokolorowany fragment z komiksu "Wyzwolenie? 1945".

 

 

 

Bitwa pod Wojdą w kalendarzu IPN na 2015 rok. 30 grudnia 1942 roku pod Wojdą żołnierze BCh stoczyli bitwę z Niemcami, pacyfikującymi Zamojszczyznę.

Na tym obszarze Niemcy próbowali wcielić w życie Generalplan Ost – program germanizacji Europy środkowo-wschodniej. Kompleksowa akcja wysiedleńcza w powiatach zamojskim, tomaszowskim, hrubieszowskim i biłgorajskim zaczęła się 27 listopada 1942 r. Wysiedlenia, w trakcie których Niemcy dokonywali egzekucji i pacyfikowali wsie, spotkały się z kontrakcją polskiego podziemia – Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Pierwszym jej aktem była bitwa pod Wojdą.

Generał Stefan Rowecki „Grot”, dowódca AK – Komendant Sił Zbrojnych w Kraju rozkazem z 14 grudnia 1942 r. określił zadania na wypadek wysiedleń: „Ludność ma stawiać opór bierny i czynny. Palić zagrody, niszczyć dobytek opuszczony tak, by okupantowi zostały zgliszcza. (…) Akcję samoobrony ludności wesprzeć działaniami dywersyjnymi oddziałów bojowych, które z zewnątrz atakować będą policję i władze administracyjne przeprowadzające wysiedlanie….”

Na początku grudnia w Zamościu odbyła się odprawa komendantów obwodów Batalionów Chłopskich z udziałem komendanta głównego Franciszka Kamińskiego, gdzie ustalono powołanie I Kompanii Kadrowej BCh i oddanie jej pod dowództwo por. Jerzego Mara-Meÿera „Visa”, cichociemnego przekazanego do dyspozycji BCh przez Komendę Główną AK.

30 grudnia 1942 r. połączone siły I Kompanii Kadrowej Batalionów Chłopskich (ok. 130 żołnierzy) pod dowództwem porucznika „Visa” oraz 37 partyzantów sowieckich kpt. Wasyla Wołodina odparły ataki silnego oddziału niemieckiej żandarmerii. Wieczorem, po kilkunastu godzinach walk, I Kompania Kadrowa BCh wycofała się w lasy zwierzynieckie. Niemcy, po wkroczeniu wieczorem do Wojdy, spalili zabudowania i rozstrzelali 11 mieszkańców.

 


comments powered by Disqus