Wojciech Piotr Kwiatek "Obywatel" - recenzja patronacka

Autor: Mariusz "Orzeł" Wojteczek Redaktor: Kilm

Dodane: 10-08-2012 09:08 ()


Wojciech Piotr Kwiatek w Obywatelu pod kurtyną świetnego i dynamicznego thrillera politycznego zawarł gorzką powieść rozliczeniową czasów PRL-u i naszej współczesnej Polski. I w obydwu przypadkach nasz kraj nie wypada najlepiej.

Trwają procesy byłych oficerów SB, których uniewinniają sądy kolejnych instancji. Wydaje się, że oprawcy czasów komunizmu mogą spać spokojnie, a najpopularniejszą tendencją wśród władnych współczesnej Polski jest przemilczenie winy i odpowiedzialności aparatczyków byłego totalitarnego systemu. Jednak jest ktoś, dla kogo dawne zbrodnie nie mogą być zapomniane, nie można ich przemilczeć. Jest ktoś, dla kogo najważniejszą sprawą jest ukarać sprawców komunistycznych zbrodni. Nawet za cenę przekroczenia granic prawa. To Obywatel – człowiek widmo. Nikt nie wie, kim jest, a on sam wie wiele, stanowczo zbyt dużo. A swoją wiedzę wykorzystuje do eliminacji funkcjonariuszy specjalnej grupy operacyjno – dochodzeniowej, tzw. Eskadry.

Dawni łowcy opozycjonistów zmieniają się w bezradną, przerażoną zwierzynę, która mimo całej determinacji nie może zbliżyć się do znalezienia Obywatela. Szuka go także specjalna komórka rządowa, która jest nie tylko ściśle tajna, ale też nieformalna i oficjalnie nie istnieje, działając na granicy prawa, a czasem i poza nim. Jednak Obywatel to nie tylko sfrustrowana jednostka, która chce wyrównania swoich krzywd. To rozpaczliwy głos przeszłości, to krzyk sumienia udręczonego narodu, tych, co polegli w imię demokracji. Głos tych, z których kpi współczesna Polska, pozwalając odpowiedzialnym za zbrodnie chodzić na wolności. A takiego głosu nie da się po prostu uciszyć.

Wojciech Piotr Kwiatek napisał świetny, dynamiczny thriller z wartką akcją, z pełnokrwistymi bohaterami i doskonale nakreślonymi realiami współczesnej Polski. To mieszanka opowieści o samotnym mścicielu, walczącym dla ideałów z bezwzględną walką wywiadowczą (współcześni agenci rządowi kontra elita byłej SB). To doskonale nakreślone tło społeczno – medialno – polityczne, nadające głębszego wyrazu tej powieści. Jednak to wszystko to tylko wierzchnia warstwa, doskonale skonstruowana otoczka, pozwalająca autorowi zawrzeć w swej powieści drugie dno i zadać trudne pytania, które od wielu lat powinny być zadane. Kim są oficerowie dawnych służb? Co mają na sumieniu? I co stało się z nimi wszystkimi po 1989 roku? Czym się zajmują, jakie piastują stanowiska w demokratycznej Polsce? I najważniejsze, na które odpowiedź wydaje się oczywista: czy zostali rozliczeni ze swoich działań za dawnego ustroju?

Powieść doskonale się czyta, jest napisana prosto i realistycznie, a sugestie i pytania autora są wystarczająco sprawnie wplecione w fabułę, by nie uczynić z powieści dysputy politycznej.

Powieść trafi w gusta młodszym rocznikom, którzy odnajdą w niej najlepsze, amerykańskie wzorce literackiego thrillera. Dla nich (a może bardziej powinienem napisać – dla nas?) powieść ta nie niesie tak znacznego ładunku emocjonalnego, jak dla tych, którzy żyli w czasach PRL-u i w mniej lub bardziej bezpośredni sposób doświadczyli bezwzględności aparatu bezpieczeństwa tamtego okresu. Dla nich powieść Kwiatka to będzie ważny głos w ich sprawie. W sprawie prawdy i odpowiedzialności. W sprawie sprawiedliwości, ale nie tej dyktowanej obecnym interesem politycznym, ale wynikającej z prawdy historycznej i zwykłej, ludzkiej moralności.

I to dla nich szczególnie dedykowana jest ta książka. Przecież pewne sprawy nie ulegają przedawnieniu.

Wojciech Piotr Kwiatek debiutował w 1986 roku minipowieścią kryminalną Za żadne pieniądze, później, pod pseudonimem Bert O'Flowerty wydał zbiór nowel kryminalnych Słaba płeć. Po konwencję thrillera politycznego sięgnął w 1991 roku publikacją Gry o wszystko, a dwa lata później książką Akrobaci i kuglarze.

Korekta: Kilm

Tytuł: Obywatel

Autor: Wojciech Piotr Kwiatek

Wydawca: Zysk i S-ka

Data wydania: 17 kwietnia 2012

Oprawa: twarda z obwolutą

Stron: 446

Format: 104x205 mm

ISBN: 978-83-7506-919-8

Cena: 39,99 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka za przesłanie egzemplarza do recenzji.

 

 

 


comments powered by Disqus