„Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość” - recenzja

Symetria. Chyba każdy kiedyś spotkał się z tym pojęciem na etapie swojej nauki. Potrafi stwierdzić, że coś jest symetryczne czy posiada oś symetrii.

"Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją" - recenzja

Współczesna mapa Australii zawiera jasne, przejrzyste kontury. Zarysowany obszar wyspiarskiego kontynentu nie jest już tak oczywisty, potrafi mienić się niejednoznaczną szarością, prowokowując pytania natury etnicznej, kulturowej, politycznej...

„Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a” - recenzja

Nie można zaprzeczyć, że Karol Darwin stanowi jedną z najważniejszych postaci ostatnich dwustu lat. Jego praca nad pochodzeniem człowieka i ewolucją gatunków zatrzęsła światem, podzieliła ludzi, a na jego własną głowę sprowadziła nie lada burzę. Kim był człowiek, który ośmielił się rzucić wyzwanie bigoterii i ciemnocie w czasach, gdy jedna oficjalna interpretacja Biblii była dogmatem nie tylko religijnym, ale i naukowym?

„Sowieccy partyzanci 1941-1944. Mity i rzeczywistość” - recenzja

Pomimo intensywnych badań nad dziejami II wojny światowej (a przy okazji nieustającej popularności tego okresu wśród odbiorców prac popularnonaukowych), wciąż nie brakuje zagadnień wymagających gruntownej reinterpretacji. Zwłaszcza w przypadku tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która wskutek kremlowskiej propagandy obrosła wyjątkowo kłamliwą tradycją mityczną.

"Nieznane Archiwa Mistyfikacji" - recenzja

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki "Nieznane Archiwa Mistyfikacji" Alexa Boese. 

Michael Reynolds - Synowie Rzeszy

Mimo że II wojna światowa zakończyła się dobre sześćdziesiąt cztery lata temu, to wydarzenia, które rozgrywały się w jej trakcie do dziś są przedmiotem zainteresowania.

Eric Denécé - Historia oddziałów specjalnych

Oddziały specjalne stanowią integralną część każdej nowoczesnej armii. Od ich działań zależy przebieg i wynik konfliktów zbrojnych.

"Historia broni siecznej. Kordy, puginały, noże i bagnety" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji albumu " Historia broni siecznej. Kordy, puginały, noże i bagnety" Tadeusza Królikiewicza. Życzymy przyjemnej lektury.

"Encyklopedia uzbrojenia" - recenzja książki Iana V. Hogga

„Encyklopedia uzbrojenia” to wspaniała pozycja dla fanów wszelkiego rodzaju broni, od białej, poprzez palną, a na czołgach i rakietach skończywszy. Szerokie spektrum gatunków czyni tę lekturę atrakcyjną dla wielu czytelników

"Rusofoby w odwrocie" - recenzja

Janusz Korwin-Mikke to jeden z najbardziej rozpoznawalnych uczestników i komentatorów polskiej sceny politycznej. Znany jest z ciętego języka i wyrazistych poglądów, określanych często jako kontrowersyjne. Jego najnowsza książka – „Rusofoby w odwrocie” utrwala wizerunek byłego szefa Unii Polityki Realnej.

Recenzja książki "Konfucjusz" Jonathana Clementsa

„Konfucjusz” to biografia największego filozofa w dziejach Chin. Kong – Fuzi (Mistrz Kong) – bo tak w oryginale brzmi jego imię – jest tutaj opisany przede wszystkim jako człowiek.

Recenzja książki "Rzeczpospolita III i pół" Sylwii Milan

Książka zawierająca wywiady z ludźmi, którzy (mniej lub bardziej) przyczynili się do powstania Rzeczpospolitej 3.5.

"Wojny w Imperium Rzymskim" - recenzja

Wojny domowe w Imperium Rzymskim stanowią bardzo ciekawą lekturę. Daniel Gazda skoncentrował się na wewnętrznych konfliktach jednego z największych państw starożytności. Przedstawione są dzieje wojen domowych, a także największych jej bohaterów – od Mariusza i Sulli, przez Pompejusza Wielkiego i Juliusza Cezara, po Sewerów i Konstantyna.

Recenzja książki „Seryjni zabójcy” Rodney Castleden

Seryjni mordercy to temat bardzo często poruszany przez pisarzy. Na rynku mamy naprawdę zatrzęsienie pozycji, które opisują czy to rzeczywistych, czy to fikcyjnych zabójców. Czym różni się od nich książka zaproponowana przez wydawnictwo Bellona? Może tym, że prezentuje nam ona zjawisko seryjnych zabójców na przestrzeni kilku wieków.

"Warszawa. Listopad 1918." - recenzja

W związku z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości na rynku wydawniczym ukazało się wiele pozycji dotyczących walki o niepodległość. Wśród nich na pewno wyróżnia się książka Lecha Wyszczelskiego pt. Warszawa. Listopad 1918.

"Jan Zamoyski. Hetman i polityk" - recenzja

O hetmanie Janie Zamoyskim słyszeli zapewne wszyscy. A jeśli nie, cóż, wypada w takiej sytuacji chyba tylko spłonąć pąsowym rumieńcem ze wstydu. Ale nic straconego, bowiem nadarza się świetna okazja, by swoją wiedzę na temat tego znakomitego żołnierza, polityka i wybitnego męża stanu pogłębić.

"Człowiek, który stworzył Hitlera" - recenzja

Nakładem wydawnictwa „Świat Książki” ukazała się kolejna historia ikony III Rzeczy – Adolfa Hitlera. Jest to tytuł o tyle nietypowy, że nie traktuje tylko o Fuhrerze i jego „dokonaniach” - czy to na płaszczyźnie politycznej, czy osobistej - ale opisuje kilka ważnych etapów w jego życiu poprzez pryzmat pewnej „przypadłości”, jakiej nabawił się podczas I Wojny Światowej.

„Największe skandale. Polityka. Finanse. Obyczaje” - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki „Największe skandale. Polityka. Finanse. Obyczaje” Eda Wrighta. Życzymy miłej lektury.

"Historia broni siecznej" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji albumu "Historia broni siecznej" Tadeusza Królikiewicza. Życzymy przyjemnej lektury.

"Czerwona gwiazda przeciw swastyce" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki "Czerwona gwiazda przeciw swastyce" Wasilija B. Jemieljanienko.Życzymy przyjemnej lektury.

"Admirałowie Hitlera"

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki "Admirałowie Hitlera". Życzymy przyjemnej lektury.

"Justynian i Imperium Bizantyjskie" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki "Justynian i Imperium Bizantyjskie" Jamesa Allana Evansa. Źyczymy przyjemnej lektury.

"Synowie Cezara" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki "Synowie Cezara. Dynastia julijsko-klaudyjska" Philipa Matyszaka. Życzymy przyjemnej lektury.

Recenzja książki „Jak NIE zginie ludzkość” Andrzeja Zimniaka

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki Andrzeja Zimniaka "Jak NIE zginie ludzkość". Życzymy przyjemnej lektury.

"Historia wielkich pomyłek" - recenzja

Historia wielkich pomyłek zdecydowanie sama stanowi pomyłkę. Wydawnictwo Bellona znana jest ze zróżnicowanych pozycji, zarówno takich, które zyskują ogromną rzeszę sympatyków, jak i tych, na których po gradobiciu uwag nie pozostaje sucha nitka. Dzieło Rogera Rossinga z pewnością zalicza się do tej drugiej grupy.

"Wrogowie Rzymu" - recenzja

Zadzieranie z potężnym Rzymem oznaczało prowokowanie niebezpieczeńst. Tylko nieliczni przedstawieni na kartach niniejszej publikacji zmarli we własnych łóżkach. Wercyngetoryksa i Jugurtę ścięto. Inni, wśród nich najwięksi adwersarze Rzymu: Hannibal, Boudika, Kleopatra popełnili samobójstwo.

"Czyngis-Chan. Zdobywca świata" - recenzja

Nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się kolejna lektura z serii „Biografie”. Tym razem pióra Leo de Hartoga, traktująca o jednym z największych wojowników w historii świata.

Błędy, które zmieniły bieg historii - recenzja

Każdy wykształcony historyk, szanujący swój zawód, po przeczytaniu książki Romualda Romańskiego powinien zakrzyknąć: niech ten heretyk wyklęty będzie z naszej społeczności; nie godzi się pisać takich spekulacji i żądać za to pieniędzy. A mnie się wtedy przypomni krążący kiedyś w Internecie wizerunek piersiastej blondynki w dość kuszącym negliżu, podpisany "Nie umiem gotować – ale kogo to obchodzi".

"Najkrwawsze walki II Wojny Światowej" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki Davida Lee zatytułowanej "Najkrwawsze walki II wojny światowej. Historia bezpośrednich starć żołnierskich”. życzymy przyjemnej lektury.

"Shinsengumi: ostatni wojownicy szoguna" - recenzja

Shinsengumi - tę nazwę zna każdy miłośnik mangi i anime, czy też szerzej - japońskich klimatów. Elitarne oddziały milicji miejskiej o tej nazwie, choć nieliczne, zapisały się w historii Japonii dzięki swej bezwzględności, sprawności w walce oraz niemalże fanatycznemu oddaniu papie..., to znaczy szogunowi.

"Magia w tradycji starożytnej" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania książki Adriana Devine`a zatytułowanej "Magia w tradycji starożytnej". Życzymy przyjemnej lektury.

Magia z czterech stron świata - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki Adriana Devine`a "Magia z czterech stron świata". Życzymy przyjemnej lektury.

"Narzędzie magii. Historia luster i zwierciadeł" - recenzja

Niedawno miałem okazję zapoznać się z książką autorstwa Sabine Melchior Bonnet zatytułowaną „Narzędzie magii. Historia luster i zwierciadeł". Jak już można się spodziewać po brzmieniu samego tytułu, jest to historia zwykłego przedmiotu, jaki towarzyszy człowiekowi od dawna, czyli właśnie lustra.

"Historia kanibalizmu" - recenzja

Od chwili, kiedy ludzkość stała się zdolna do refleksji filozoficznej, rozpoczęła rozważania na temat natury człowieka.

"Człowiek w żelaznej masce" - recenzja

Praca „Człowiek w żelaznej masce" Rogera Mc Donalda jest pozycją nietypową. Z jednej strony mamy do czynienia z praca naukową, z drugiej barwną opowieścią płaszcza i szpady.

"Bitwa pod Warszawą 1656" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki Mirosława Nagielskiego "Bitwa pod Warszawą 1656", która opisuje największą bitwę podczas najazdu Szwedów na Polskę. Życzymy przyjemnej lektury.

"Panowie świata" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki Juana Carlosa Castillona zatytułowanej "Panowie świata. Dzieje teorii spiskowych". Życzymy przyjemnej lektury.

"Krwawe cesarzowe" - recenzja

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki Herrin Judith zatytułowanej "Krwawe cesarzowe". Życzymy przyjemnej lektury.

Recenzja książki „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii”

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki "Zwierzęta zodiaku z kulturze Japonii" Magdaleny Tomaszewskiej - Bolałek. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

Recenzja "Historii Trzeciej Rzeszy"

W dziale naukowym Krzyś-miś zrecenzował dla was "Historię Trzeciej Rzeszy" Chrisa Bishopa i Davida Jordana.

Recenzja 'Mitów, podań i wierzeń dawnych Słowian'

Zapraszamy do zagłębienia się w świat Swarożyca, Peruna, wąpierzy i żmijów, przy okazji lektury recenzji książki "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" Jerzego Strzelczyka.

Recenzja 'K-129 zaginął'

Zapraszamy do recenzji książki historycznej "K-129 zaginął. Prawdziwa historia Czerwonego Października", autorstwa Marcina 'Indiany' Wacińskiego.

Recenzja 'Miłości staropolskiej' A. Lisak

Dzisiaj w dziale naukowym przedstawiamy recenzję książki 'Miłość staropolska' Agnieszki Lisak. Autor recenzji, Merlin, przybliży nam temat życia seksualnego Dzikopolan...

Recenzja książki 'Krucjaty' Jamesa Harpura

Dzisiaj w dziale naukowym przedstawiamy recenzję książki 'Krucjaty' Jamesa Harpura. Zapraszamy do lektury!

Recenzja książki Nicholasa Thomasa "Odkrycia. Podróże kapitana Cooka"

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki historycznej "Odkrycia. Podróże kapitana Cooka". Życzymy przyjemnej lektury.