Wywiad ze Scottem McCloudem

Zapraszamy do lektury wywiadu z Scottem McCloudem, autorem takich dzieł jak Zrozumieć komiks czy Stwórca.

Komiksowe podsumowanie 2016 roku!

Ponad sześćset tytułów zaprezentowali wydawcy w minionym roku. W historii rodzimego rynku komiksowego takiego urodzaju nie było.

Nie tylko o „Hrabstwie Harrow" - wywiad z Tylerem Crookiem

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, jakiego udzielił nam Tyler Crook, autor komiksu Hrabstwo Harrow, podczas swojego pobytu w Polsce.

O Polsce, historii, science fiction oraz ISIS - wywiad z Marvano

Marvano, czyli Mark Van Oppen był gościem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zapraszamy do przeczytania wywiadu, jakiego udzielił nam autor Wiecznej wojny podczas swojego pobytu w Polsce.

„Azyl Mrocznego Rycerza” - O wybranych wątkach znamiennego komiksu Granta Morrisona w kinowej adaptacji Christophera Nolana

Latem 2008 roku w kinach niemal całego świata święcił triumfy film „Mroczny Rycerz”, stanowiący kolejną już adaptację perypetii jednej z najistotniejszych ikon popkultury.

Henryk Jerzy Chmielewski „Żywot człeka zmałpionego” - recenzja

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nikomu, kto choćby w wymiarze symbolicznym zetknął się z przejawami rodzimej twórczości komiksowej Papcia Chmiela, przedstawiać go nie trzeba.

Jerzy Wróblewski - Requiem dla mistrza

Równo ćwierć wieku temu, 10 sierpnia 1991, zmarł Jerzy Wróblewski, jeden z najwybitniejszych i najbardziej pracowitych twórców komiksu.

Marcin Jaworski „Urodzony, żeby rysować. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego” - recenzja

Co prawda połowa bieżącego roku ledwie za nami; niemniej już teraz można śmiało rzec, że A.D. 2016 upływa pod znakiem szczególnej celebracji dorobku Jerzego Wróblewskiego.

O pasji, komiksach i erotyce - wywiad z Planetą Komiksów!

Zapraszamy do lektury wywiadu z wydawnictwem Planeta Komiksów, które zadebiutowało na rynku w zeszłym roku albumem "The Shadow. Cień".

„Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych” - recenzja

Unikalne połączenie talentu, warsztatowej biegłości, pracowitości i pasji tworzenia – oto Jerzy Wróblewski, jeden z czołowych mistrzów polskiego komiksu.

O Tarzanie, pulpie i branży komiksowej - wywiad z Tomem Grindbergiem

Jednym z zagranicznych gości zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi był Tom Grindberg. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z rysownikiem "Narodzin demona".

Komiksowe podsumowanie 2015 roku!

Miniony rok okazał się dla komiksowej branży niezwykle urodzajny. Wysyp najrozmaitszych tytułów sprawił, że co miesiąc czytelnicy mieli nie lada orzech do zgryzienia, co kupić w pierwszej kolejności. Tak dobrze nie było chyba nigdy. Dzięki staraniom wydawców oferta na rodzimym rynku jest bardzo bogata, a na sklepowe półki trafiają dzieła kolejnych znanych i utytułowanych autorów. 

O pracy z Mignolą, nieustannym rysowaniu, nurkowaniu oraz marzeniu o Catwoman - wywiad z Peterem Snejbjergiem

Jednym z zagranicznych gości tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi był Peter Snejbjerg. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z rysownikiem m.in. "Świetlistej brygady".

„Z odmętów komiksu: Shaman’s Tears” - część druga

„To było czyste szaleństwo!” – jak miał ponoć stwierdzić Tom DeFalco, redaktor naczelny Marvel Comics w początkach lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu „Z odmętów komiksu: Shaman’s Tears”. 

„Z odmętów komiksu: Shaman’s Tears” - część pierwsza

„To było czyste szaleństwo!” – jak miał ponoć stwierdzić Tom DeFalco, redaktor naczelny Marvel Comics w początkach lat dziewięćdziesiątych minionego wieku.

"Zawsze staram się, żeby moja okładka była… okładką." - wywiad z Davem Johnsonem

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa jednym z gości był Dave Johnson, rysownik komiksu "Superman: Czerwony syn". Udało nam się porozmawiać z nim nie tylko o komiksach. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Jubileusz 25 lat TM-Semic!

Dokładnie ćwierć wieku temu, 5 czerwca 1990 r., czytelnicy harcerskiej gazety „Świat Młodych” natrafili na elektryzująco brzmiącą reklamą: „Światowe komiksy w tłumaczeniu polskim! Pierwsze numery już w czerwcu!”.

"Nikt się nie spodziewał, że „Chew” będzie hitem, włącznie ze mną." - wywiad z Johnem Laymanem

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa jednym z gości był John Layman, scenarzysta "Chew". Udało nam się z nim uciąć krótką pogawędkę o komiksach, ale nie tylko. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Fantom wiecznie żywy!

Zanim Krypton eksplodował z wielkim hukiem, a rakieta z małym Kal-Elem na pokładzie zaryła w polu kukurydzy dobrodusznych państwa Kentów, nim młody dziedzic fortuny Wayne’ów obejrzał „Znak Zorro”, a sznur pereł jego nieodżałowanej matki posypał się na bruk Crime Alley, w puszczach afrykańskiej Bangalli dało się słyszeć legendę o nieśmiertelnym Duchu, postrachu wszelkiej maści szubrawców.

Komiksowe podsumowanie 2014 roku

Rok 2014 był dla komiksowej branży niezwykle udany. Ukazało się wiele ciekawych tytułów, a oferta dla rodzimego odbiorcy była nad wyraz bogata. Wydawcy dołożyli wszelkich starań, aby na księgarskie i domowe półki trafiły komiksy znanych i nagradzanych twórców.

Wojciech Birek „Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje” - recenzja

Nie da się ukryć, że Wojciech Birek to w wymiarze komiksowym autentyczny człowiek-orkiestra. Rysownik, scenarzysta, tłumacz, działacz środowiskowy, animator licznych konwentowych spotkań, a do niedawna również dyżurny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Nie dość na tym, wspomniany należy także do grona czołowych teoretyków komiksu na naszym gruncie.

O "Białej Reducie", grafikach Trusta oraz komiksach z Tomaszem Kołodziejczakiem - wywiad

Przy okazji tegorocznego Falkonu udało nam się zamienić kilka słów z redaktorem naczelnym Klubu Świata Komiksu oraz autorem "Białej Reduty" - Tomaszem Kołodziejczakiem. Serdecznie zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu.

Wywiad z twórcami komiksu "Lis"

Zapraszamy do lektury wywiadu z autorami i wydawcą komiksu "Lis", którego premiera planowana jest na koniec października. 

Fantastyczy świat Ivana Kotowicza - wywiad z Kajetanem Kusiną i Michałem Ambrzykowskim

"Niesłychane losy Ivana Kotowicza" to jeden z tych komiksów, które rozpalają wyobraźnię, rzucając nas w wir nieustającej przygody. Co o swoim projekcie mówią autorzy komiksu - Kajetan Kusina i Michał Ambrzykowski? 

Wywiad z Katarzyną Babis

Kasia Babis - studentka trzeciego roku grafiki na Wydziale Artystycznym UMCSu, animatorka, prowadząca warsztaty rysunkowe, miłośniczka kotów, tatuaży, a od niedawna matka... swojej pierwszej komiksowej córki, Tequili. O planach na przyszłość, życiu rysownika, zaletach i wadach bycia w związku z artystą, porozmawialiśmy w ramach naszego wywiadu.

Lance Parkin “Magic Words. The Extraordinary Life of Alan Moore” - recenzja

„Alan Moore – moja największa pomyłka” – tymi słowy powitał odwiedzającego Stany Zjednoczone scenarzystę Paul Levitz, dyrektor wydawniczy DC Comics. Czyżby przemawiała przezeń zazdrość twórcy ustępującego talentem przybyszowi z Northampton? A może instynktownie wyczuwał, że swoimi konceptami Moore przekracza granicę, poza którą superbohaterska konwencja utraci resztki niewinności?

“Niezwykła historia Marvel Comics” - recenzja

Wygląda na to, że upływający rok był najbardziej urodzajnym w dotychczasowych dziejach rodzimego rynku komiksu. Powodów do narzekania nie mieli zarówno koneserzy produkcji frankofońskich, krajowych twórców, konwencji superbohaterskiej, jak również zwolennicy awangardyzującego eksperymentatorstwa. Nie dość na tym do dystrybucji trafiła rekordowa jak na nasze warunki liczba aż siedmiu książek w dużej mierze poświęconych komiksom.

„Czarownik z Northampton” – część 3 z 3

Komiks – najbardziej niedoceniane medium XX w. - prawdopodobnie wciąż tkwiłoby w niszy rozrywki skierowanej wyłącznie do neurotycznie usposobionej dzieciarni. Prawdopodobnie, bo za sprawą grupy genialnych twórców dostrzegających w tym gatunku ogrom artystycznych możliwości stało się inaczej. W ich gronie szczególne miejsce okupuje Brytyjczyk Alan Moore, osobnik który podarował światu dzieła tego kalibru co „Strażnicy” i „V jak Vendetta”.

„Czarownik z Northampton” – część 2 z 3

Komiks – najbardziej niedoceniane medium XX w. - prawdopodobnie wciąż tkwiłoby w niszy rozrywki skierowanej wyłącznie do neurotycznie usposobionej dzieciarni. Prawdopodobnie, bo za sprawą grupy genialnych twórców dostrzegających w tym gatunku ogrom artystycznych możliwości stało się inaczej. W ich gronie szczególne miejsce okupuje Brytyjczyk Alan Moore, osobnik który podarował światu dzieła tego kalibru co „Strażnicy” i „V jak Vendetta”.  

„Czarownik z Northampton” - część 1 z 3

Z uwagi na zbliżające się sześćdziesiąte urodziny Alana Moore'a zapraszamy do serii artykułów o „Czarowniku z Northampton”.

Łukasz Kowalczuk. „TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce” - recenzja

Nie było innego wyjścia: ta książka po prostu musiała powstać. Wszak mało które wydawnictwo parające się publikacją historyjek obrazkowych namieszało w czytelniczych umysłach równie zamaszyście co nieodżałowane TM-Semic. 

O Sknerusie, filmach i superbohaterach z Don Rosą - wywiad

Don Rosa jest jednym z najbardziej znanych autorów komiksów z przygodami Sknerusa McKwacza czy Kaczora Donalda. Podczas jego wizyty w Polsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier 2013 w Łodzi udało nam się przeprowadzić krótki wywiad z twórcą kaczych opowieści. Zapraszamy do lektury. 

O komiksach z Tomaszem Kołodziejczakiem - wywiad

Podczas Polconu 2013 udało nam się przeprowadzić krótką rozmowę z redaktorem naczelnym Klubu Świata Komiksu. Zapraszamy do lektury wywiadu z Tomaszem Kołodziejczakiem.

Wywiad z Danem Jurgensem

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Danem Jurgensem, słynnym amerykańskim scenarzystą, odpowiedzialnego m.in. za historię "Śmierć Supermana".  

„Batman i filozofia. Mroczny Rycerz nareszcie bez maski” – recenzja

Superbohaterowie już dawno wyszli poza obszar komiksowego kadru. I nie chodzi mi tutaj wcale o tak oczywiste spostrzeżenia, jak ich występy w animacjach, filmach czy grach komputerowych. Fakt, że są franczyzami widać gołym okiem.

„W kolejce czeka masa pomysłów do zrealizowania” – wywiad z Wojtkiem Klejem

Wojtek Klej - rocznik 1976, urodzony w piątek trzynastego, niedoszły architekt, białostoczanin. Fan książek, filmów i gier - u schyłku minionego roku opublikował pierwszy tom komiksowej serii „EARTHDIE”. Zapraszamy do lektury wywiadu z rzeczonym, a już niebawem recenzja komiksu.

"Nie bójmy się krytyków" - wywiad z Grzegorzem Rosińskim

„Warto być uczciwym dla samego siebie. Przynosi to owoce” – mówi Grzegorz Rosiński, kultowy rysownik komiksu „Thorgal”. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Od słodkiej idiotki do żydowskiej lesbijki – portret Batwoman na przestrzeni lat

Postać Kathy Kane zwykle utożsamiano z tym, co w uniwersum Mrocznego Rycerza z Gotham było tandetne, dziwaczne i niepotrzebne. Dziś, poprzez uwspółcześnienie i odważną zmianę wizerunku, okazuje się być ona kreacją mogącą wyrwać bat-komiksy z narastającej odtwórczości.

Bibliografia

Bibliografia do artykułu "Od słodkiej idiotki do żydowskiej lesbijki – portret Batwoman na przestrzeni lat".

Oda na cześć Jessici Jones

Uchodzi za bulterierkę uniwersum Marvela. Dosadna, twarda, silna, uwielbiająca ekstremalne doznania. Nic dziwnego, że Jessica Jones stała się ulubienicą starszych komiksiarzy, znużonych Mary Jane Watson i biuściastymi mutantkami. Damulka po przejściach powala kobiece ikony Domu Pomysłów czymś (pozornie) zwyczajnym - naturalnością.

Bibliografia

Bibliografia do artykułu "Oda na cześć Jessici Jones".

„O dwóch takich …” - Fantastyczne duety w superbohaterskim komiksie - część II

Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu o fantastycznych duetach w komiksie superbohaterskim. Poprzednią część możecie przeczytać tutaj.

"Amerykański wampir" - wstęp Stephena Kinga i posłowie Scotta Snydera

W maju, w ramach kolekcji Obrazy Grozy, trafi do sprzedaży "Amerykański wampir". Zapraszamy do przeczytania wstępu do tego dzieła, autorstwa Stephena Kinga oraz posłowia Scotta Snydera.

„O dwóch takich …” - Fantastyczne duety w superbohaterskim komiksie - część I

Motyw pary bohaterów współdziałających w podejmowaniu śmiałych wyzwań sięga swą genezą przeszłości starszej niż pismo. Wszak już Gilgamesz, mityczny władca Uruk, de facto pierwowzór zabijaków pokroju Heraklesa, wyprawił się do cedrowych lasów Libanu w towarzystwie nie mniej biegłego w rozwałce Enkidu.

Koniec komiksów, jakie znamy - refleksje na temat przemian w kulturze doby cyfrowej.

Rynek komiksowy w Polsce obumiera z powodu rozprzestrzeniania się internetowego piractwa oraz stron translacyjnych. By zniwelować straty, wydawnictwa specjalizujące się w szerzeniu sztuki obrazkowej wchodzą powoli na rynek e-booków.